SON DAKİKA!
Avukat Yavuz Selim Aydın

İSTİKRAR

İnsanlarımızın demokrasi ihtiyacı, temel ihtiyaçları arasında yer almıyor.

Ekonomik olarak güvensiz bir ülke yaratıldığından olsa gerek, öncelik her zaman kişisel menfaatlerde. Buna güvenen iktidar ise gerçek dışı beyanlarda bulunmaktan ya da yasalara aykırı iş ve eylemlerden çekinmiyor.

Oysa demokrasi ihtiyacı yüksek olan ya da demokrasi geçmişi sağlam olan toplumlarda, iktidarlar halkın vereceği tepkilerden çekinir ve yasalarla kendi kendilerini sınırlarlar.

Biz ise iktidarı sınırlayan yasaları, milli egemenlik bahanesi ile, bir bir kaldırıyoruz.

Ebedi iktidar sadece kendileriymiş gibi davranarak geleceğe en kötü mirası bırakıyorlar.

Daha da doğrusu demokrasiyi, milli birliği, ahlakı, dürüstlüğü toplumsal mirasımızdan çıkartıyorlar.

Lakin ilerleyen yıllarda iktidarlar değişecek ve Türk toplumu bu kez aynı olayları tersten yaşamak zorunda kalacaktır.

Esasen Türkiye Cumhuriyetinin ilk anayasası olan 1924 Anayasası tamamen kaldırılmasa, üzerinden ihtiyaç duyulan maddelerde değişiklik yapılarak ilerlense idi belki yerleşik bir anayasa ve felsefesinin oluşması sağlanabilirdi diye düşünüyorum.

Bu hem geçmişten bize, hem de bizden geleceğe bırakılmış bir miras olurdu.

Öyle ki, 1808 yılında imzalanan Sened-i İttifak’ın anayasal bir belge olduğunun kabulü ile iki asrı aşkın bir geçmişe dayanan anayasa tecrübesine sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Kendimize modern toplumun ihtiyaçlarını nazara alan temel anayasal prensipler belirleyip, artı kazanımlar sağlayarak ilerlememiz gerekirken, oyunu bozup sürekli baştan başlıyoruz.

Geldiğimiz nokta ise; denetime kapalı, tüm yetki ve görevlerin tek elde toplandığı, şahıslara endekslenmiş, istikrarın otoriteden geçtiğine inanan Türk tipi başkanlık sisteminin tartışılmasından ileri gitmiyor.

Oysa istikrarın; tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu bir toplumda yasa önünde eşitlikten, düşünce ve ifade özgürlüğünden, yaşam hakkından, hukuktan, demokrasiden … kaynaklandığını görmek zor olmasa gerek.

Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.