SON DAKİKA!

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ CEMAL ÖZTÜRK ÇİFT BAŞLILIK BİTECEK

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Keşap ilçesinde referandum çalışmasında bulundu.

Esnaf ve vatandaşlarla birebir sohbet eden Milletvekili Cemal Öztürk, AK Parti İlçe Teşkilatı’nda partililerle buluştu. Burada bir konuşma yapan Milletvekili Öztürk, Keşap ilçesinin üzerine düşeni yapacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte istikrarın perçinleneceğini, güven ve huzurun artacağını, demokrasinin güçleneceğini ve Türkiye’nin güçleneceğini de sözlerine ekledi. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ve Hükümetin daha hızlı karar alacağına, daha büyük ve etkili icraatların yapılacağına, dev projelerin artacağına dikkat çeken Öztürk, yeni sistemle birlikte Türkiye’nin daha çok büyüyeceğini ve daha çok gelişeceğini vurguladı.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, kurulacak hükümete güvenoyunu sandıkta bizzat milletin verdiğine dikkat çeken Milletvekili Cemal Öztürk, yeni sistemle birlikte beş yıllık kesintisiz istikrar dönemlerinin geleceğini belirtti. Yeni sistemde yasama ile yürütmenin sandıkta ayrılacağını, Meclisi de Hükümeti de milletin seçeceğini söyleyen Öztürk,’’ Yeni sistemde milletin iktidarı, milletin sistemi güçlenecek. Çift başlılık ortadan kalkacak. Tek elden etkili ve hızlı yönetim gelecek. Yasama ve yürütme ayrılığı sandıkta gerçekleşecek. Halk bir sandıkta Cumhurbaşkanını, diğer sandıkta Hükümeti seçecek. Yeni hükümete güvenoyunu halk vermiş olacak. Bir kişi en fazla iki defa seçilebilecek. Cumhurbaşkanlığı süresi 2 dönemle, yani en fazla 10 yılla sınırlandırılacak. Cumhurbaşkanlarına hem siyasi hem cezai sorumluluk gelecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterilme şartları kolaylaşacak. 100 bin imza toplayan bile aday olabilecek. Demokratik rekabet teşvik edilecek. Başarısız lideri halk sandıkta cezalandıracak. Meclis Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetleyip soruşturacak.’’dedi.

Sözlerine devam eden Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:’’Bu milletin demokratik iradesine, demokrasi bilincine tek adamlık falan sökmez. Ne dedik zamanında? Sandık her şeydir. Bu millet kendisine tepeden bakmaya, zorla bir gömlek giydirmeye, kendi bildiğini okumaya kalkışanlara öyle bir demokrasi tokadı atar ki sandıkta, o kişi bir daha kendisine gelemez. Bu millet kimi nereye çıkaracağını, kimi nerede tutacağını çok iyi bilir. Hiç kimse merak etmesin. Kalbinde Allah korkusu ve millet sevdası olandan tek adam olmaz. Sandıkta yüzde 50’nin üzerinde oy alıp meşru yoldan iktidara gelen, on milyonlarca seçmenin oyunu almış, güvenini kazanmış olandan tek adam olmaz. Meclisin ve bizzat milletin denetlediği birinden tek adam olmaz. Üstüne üstlük, mevcut sistemde Cumhurbaşkanı hem yetkili hem sorumsuz değil mi? Bu iyi bir şey mi? Yeni sistemde Cumhurbaşkanı artık yetkili olduğu kadar, sorumlu da olacak. Meclise karşı cezai sorumluluk, millete karşı siyasi sorumluluk taşıyacak. Yeni sistemin güzelliği burada. Buradan tek adam çıkar mı? Çıkmaz.’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.