SON DAKİKA!

5. HAMSİ FESTİVALİ İZMİR’DE YAPILDI

Karadeniz Dernekler Konfederasyonu (KADEKON) tarafından İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 5. Hamsi festivali düzenledi.

hamsifestivaliizmir
Gurbetçi Giresun Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Haberciler Derneği Başkanı Ethem Bakar’ında davetli olduğu 5. Hamsi Festivali yaşanan Hamsi kıtlığına rağmen binlerce kişinin katılımı ile İzmir’in Karşıya ilçesinde düzenlendi.

Yaklaşık 10 ton Hamsinin pişirilerek ikram edildiği festivale protokol olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da katılarak Karadenizlilere övgüler yağdırdı.

3 gün süren 5. Hamsi Festivalinde ilk 2 gün diğer iller ve Karadeniz yöresinden birkaç il ve ilçesinin ürünlerinin satıldığı stantlar açılırken diğer şehirlerin stant ya da ürünlerinin olmaması tepkilere neden oldu.
Özelikle Artvin, Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop illerinin hiçbir temsilcisinin ya da ürününün olmaması etkinliğe İzmir ve çevre illerden gelen katılımcıların tepsine neden oldu.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ethem Bakar’a dert yanan bazı vatandaşlar bu şikâyetlerimizi lütfen yazın diyerek KARDEKON Yönetimine tepki gösterdiler.

Karadeniz Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Hızır Mürtezaoğlu ise konu ile ilgili gazetemize bu sene 5. Cisini düzenlediğimiz Hamsi festivali tüm Karadeniz Festivali adı üstünde tüm Karadeniz’i temsil ettiği için illere ayrıca stant hizmeti sunmadık, bazı illere ayrı stant vermemizin sebebi başka dedi.

Hızır Mürtezaoğlu “ Tokat ve Malatya illerine ayrı stant verilme nedeni Toakt Federasyon olup Konfederasyonumuza katılma kararı aldı bizde kendilerine öyle bir jest yaptık. Malatya ise Kültürler arası diyalog kapsamında ürünlerini tanıtma adına aldığımız bir karardır. Karadeniz Hamsi Festivalinde iller ayrı, ayrı değil bir bütün olarak temsil ediliyor.” Dedi.

Festivale katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Hamsi Festivali var dediler bende katılma kararı aldım. Karadenizliler Türkiye’nin teminatıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Karadenizliye mutlaka rast gelirsiniz. Karadenizli esprilidir, hırçındır fakat aynı zamanda da kararlıdır gibi sözlerle Karadenizlilere övgüler yağdırdı.

hamsifestivaliizmir1

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte festivale katılan Denizli Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak kendilerine ikram edilen Hamsi ızgara, Hamsili Pilav ve Levrek Sarma menüsünü yedi.

ikram edilen Laz Böreği tatlısını da yiyen Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet festival alanından ayrıldı.

1 Yorum

  1. Allah güç versin Ethem Bakar maaşallah her yerdesin ya….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.