SON DAKİKA!

ABD deki Dram Bitmiyor

Türkiye bu cinnet haberini ilk defa gazetemizden okumustu.


Haber: Ufuk KEKÜL

 

ABD nin Connecticut eyaleti West Haven kentinde 19 Ocak 2010 tarihinde meydana gelen olayda, ayri yasadigi esi Sengül Rasim i tabancayla vurarak öldürdükten sonra intihar eden Salim Özdemir in, dehset anlarini yasayan ve halen devlet korumasinda olan iki çocuguna, Türkiye deki amcalari sahip çikti.

Amca Metin Özdemir, kardesinin cinayet islemeden önce kendisine telefon açarak ‘çocuklarim sana emanet dedigini belirterek, çocuklari almak için ABD de dava açti. Ancak mahkeme ABD vatandasi olan çocuklari Türk aileye vermek istemiyor.


CINEYETI GÖRDÜLER…


Babasinin annelerini öldürüp intihar etmelerine tanik olan Sercan ve Onurcan olayin ardindan Kimsesiz Çocuklari Koruma Müdürlügü tarafindan teslim alindi. Bir ay yetistirme yurdunda kalan ve psikolojik tedavi gören iki kardes, daha sonra ayni kentteki Ordulu Gülseren ailesine teslim  edildi. Ailenin sorumlulugunda yasayan çocuklar mahkeme tarafindan izleniyor ve her davranislari izine tabi. Onlarin bu yari esaret gibi yasamlarindan kurtuluslari mahkemenin verecegi karara bagli.


CINAYET ÖNCESI SON KONUSMADA ÇOCUKLARI O NA EMANET ETTI


Yegenlerini sahipsiz birakmak istemeyen Türkiye deki amcalari Metin Özdemir, hukuk mücadelesi baslatti.


Giresun un Yaglidere ilçesinde yasayan ve Akköy Köyü Muhtarligi görevini yürüten Özdemir, halen koruyucu ailenin bakiminda olan çocuklarin velayetini üstlenmek için ABD de avukat tutarak dava açti. Dava için 2 kez ABD ye giderek durusmalara katilan Amca Özdemir, mahkemenin çocuklari kendisine vermelerini bekliyor.


Dehset anlarina cep telefonuyla tanik olan Özdemir “Sercan ve Onurcan bana kardesimden emanet. Esimi öldürüp intihar ediyorum. Çocuklarimi sana emanet dedi. Bu O nun bana vasiyeti.  Yetimleri yaban ellerde birakamam” dedi.


“SAHIPSIZ YETIM GIBI BÜYÜMEMELILER”


Abisini ve yengesini topraga verdikten hemen sonra hemen ABD ye gittigini söyleyen Özdemir, “Gittim gördüm. Sagolsun teslim edildikleri Ordu lu aile onlara çok iyi bakiyor. Ama sonuçta onlarin, kendi kanlarindan, canlarindan birine ihityaçlari var. Sahipsiz, yetim gibi büyümelerini  istemiyorum. Ne olursa olsun onlarin aile sicakligina, sevkatine ihtiyaçlari var. Ben yegenlerimi kendi çocuklarimdan ayirmayacagim. Burada ev tuttum. Bizim örf, adet ve geleneklerimize uygun yetismelerini, Türk okullarinda egitim görmelerini istiyorum. Bana verilmese bile Türkiye ye getirilsin yeter” dedi.


Mahkeme sürecinin hizlandirilmasini isteyen Metin Özdemir, Basbakan Erdogan a da çagrida bulundu. Kendisinin muhtar oldugunu vurgulayan Özdemir, “Ben kamu görevlisiyim, muhtarim. ABD den beskurus istemiyorum. Çok sükür ekonomik gücüm var. Yeter ki çocuklari bana versinler. Isi yokusa sürüyorlar. Mahkeme galiba heyet gönderip baktiracakmis.


Gelsinler…Evimizin üst katini dayadim dösedim. Yasayacaklari ortami hazirladim. Sercan in besigi bile hazir.


Basbakanimiza sesleniyorum; Lütfen diplomatik yollari devreye soksun. Onlar Türkiye nin evladidir. Bu dram sona ersin. Yegenlerim ülkesinde büyüsün. Basbakan, ABD ye bu çocuklarin Türkiye de devlet güvencesinde olacaginin sözünü verirse, süreç hizlanir” diye konustu. Zehra Özdemir ise; “O çocuklara annelerinin yoklugunu hissettirmeyecegim” dedi.


YEGENLERIN EVLERI HAZIR


Özdemirler simdi 7 yasindaki Sercan ve 1.5  yasindaki Onurcan in yasayacagi kosullari görmek üzere ABD den gönderilecek heyeti ve mahkemenin verecegi karari bekliyor.


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.