SON DAKİKA!

ADA’DA KAZILARA DEVAM KARARI

Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç, Giresun Adası’nda başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarının bu yıl da devam etmesini planladıklarını söyledi.

hulusigulec

Giresun Müze Müdürü Hulisi Güleç, yaptığı açıklamada, Giresun Adası’nda 2011 ve 2012 yıllarında arkeolojik kazı çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirtti.

Yapılan çalışmalarda önemli tarihi kalıntı ve eserlere ulaşıldığını ifade eden Hulisi Güleç, “O dönemde biri MÖ 4. yüzyıla, biri de MS 8. yüzyıla ait bazı yapılara ait kalıntılar, 128 insan iskeleti, yine bazı önemli taşınabilir, tarihi eserler bulunmuştu” dedi.

Bu yıl da kazı çalışmalarının devamını planladıklarını kaydeden Müze Müdürü Hulusi Güleç, “Adada yüzey araştırmaları yaparak kazı çalışmaları için 4 bölge belirledik. Bu bölgelerde mayıs ayından itibaren arkeolojik kazı çalışması yapmayı planlıyoruz. 2015 içerisinde de tüm kazı faaliyetlerini tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Hulisi Güleç, arkeolojik kazı çalışmalarının ardından adanın peyzaj ve koruma amaçlı imar planının hazırlanacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.