GÜNCEL

AFYON GİRESUN ŞEHİTLİĞİ GELİŞTİRİLİYOR

İstanbul’da kurulu Beykoz Giresunlular Derneği oluşturduğu bir komisyon ile Afyon Karahisar’ın İscehisar İlçesinde bulunan Giresun Şehitliğini geliştirmeye hazırlanıyor.

Beykoz Giresunlular Derneği, Afyon İsçehisar ilçesinin Doğanlar Köyünde bulunan Giresunlular Şehitliğinin güzelleştirilmesi, geliştirilmesi ve tanıtımı için çalışmalar yapmak üzere kurduğu Çalışma Komitesi, Şehitliğe giderek yapılması gereken işleri yerinde tesbit etti.

Komite Başkanı Abdullah Yümsel, komite üyeleri Yahya İpek ve Gökhan Taneri Vural’dan kurulu ekip 18 Şubat 2013 Pazartesi günü gittikleri İsçehisar’da, Doğanlar Köyü Muhtarı Arif Doğan, Giresunlular Şehitliği Derneği Başkanı İhsan Özkara, Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Doğan, Dernek Üyesi Metin Başpınar ve Osman Doğan ile buluşarak çalışmalarına başladı.

afyongiresunsehitligi

Heyet ilk olarak İsçehisar Belediye Başkan Yardımcısı M.Basri Şen ile görüştü.
Komite Başkanı Abdullah Yümsel, görüşmede İsçehisar’da bulunma sebeplerini sıraladı ve Doğanlar Köyü sınırları içinde bulunan Giresunlular Şehitliğinin daha çok ziyaret edilebilir hale getirmek için Şehitlik, Dedesivri Tepesi ve Doğanlar Köyüne yapmayı düşündükleri altyapı ve tesisleri anlattı. Yümsel bu planlamaların hayata geçirilebilmesi noktasında Belediyenin yardımlarını talep etti.

Belediye Başkan Yardımcısı M.Basri Şen’de yaptığı açıklamada, Komitenin Doğanlar Köyü, Şehitlik yolu ve Şehitlikte incelemeler yapması, bu incelemeler neticesinde tesbitlerini Belediye ile paylaşmasını istedi. Başkan Yardımcısı Şen, bu tesbitler sonrası belediye olarak kendilerinin yapabileceklerini hemen hayata geçireceklerini, diğer yatırımlar için de Beykozlu Giresunlular Derneği ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

Şehitlik Komitesi Üyesi ve Beykoz Giresunlular İstişare Konseyi Başkanı Yahya İpek’te görüşmede yaptığı konuşmada, bu bölgenin Büyük Taarruzun başlangıç noktası, Kurtuluş Savaşının da sonuç noktası olduğunu vurgulayarak bu kritik noktalarda 47.Giresun Alayının olduğunu söyledi. İpek “Bu bölgeler en az Çanakkale kadar Sarıkamış kadar önemlidir. Biz Beykozlu Giresunlular Derneği olarak burada yatan şehitlerimize sahip çıkıyoruz. Onları nesillerimize anlatmak için daha etkin çalışmalar yapmak istiyoruz.” Dedi.

Heyet daha sonra Doğanlar Köyünde bulunan Şehitliğe geçti. Şehitlik çevresi ve içinde yapılan inceleme ve fotoğtaflamadan sonra, Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük rol oynayan ve Giresun 47.Alayı askerlerinin geri aldığı Dedesivri Tepesine çıkılarak burada yapılabilecek uygulamalar ile ilgili incelemelerini sürdürdü. Yapılacak ön çalışmalara yardımcı olunabilmesi için burada da fotoğraflamalar yapılarak Doğanlar Köyünde bulunan tören alanına geçildi.

Tören alanında Şehitliği ziyarete gelenler için konaklama imkanlarının oluşturulması için köy heyetiyle görüş alışverişinde bulunuldu.
Beykozlu Giresunlular Derneği heyeti bu çalışmaların ardından İstanbul’a döndü.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.