Uncategorized

Agaçbasi Yaylasi Taçlandi

1983 yilinda yürürlülüge giren 2873 Sayili Milli Parklar Kanunu’nda belirtildigi gibi, Bitki Örtüsü ve Yaban Hayati Özelligine Sahip, Manzara Bütünlügü Içinde Halkin Dinlenmesine ve Eglenmesine Uygun Tabiat Parçalarinin ”Tabiat Parki” olarak ilan edilecegine dair hüküm yer almaktadir.
 
            Bu hükümde; Ülkemizin ulusal ve uluslararasi düzeyde öneme sahip müstesna köselerinin korunarak sürdürülebilirliginin saglanmasi, bu sahalarimiza olan farkli kullanim taleplerinin kontrolü ve planli bir sekilde karsilanabilmesi ve buralarin koruma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek kusaklara milli bir miras olarak birakilmasi amaçlanmaktadir.
 
            Çevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlügü teknik elemanlarinca Ilimizde yapilan incelemede, ilimiz Dereli ilçesi sinirlari içerisinde bulunan ve Inisdibi Beldesi’ne yakinligi ile bilinen Çavlaktepe mevkiinin, dogal bitki örtüsü, yaban hayati özelligi ve manzara bütünlügü bakimindan ve bilhassa açik hava rekreasyonu yönünden halkin dinlenme ve eglenmesine uygun alan oldugu tespit edilmistir.
 
            97 hektar büyüklügündeki Çavlaktepe ve çevresi 2873 Sayili Milli Parklar Kanununun 3’ncü maddesine göre 09 Subat 2010 tarihinde Çevre ve Orman Bakani Prof. Dr. Veysel Eroglu’nun onayiyla “Agaçbasi Tabiat Parki” olarak ilan edilmistir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.