SON DAKİKA!

AKTİVİST LYDİA BORLAND GİRESUNLULARA HİTAP ETTİ

Türk Amerikan Dernekleri’nin (TADF) öncülüğünde, Ünlü Aktivist Lydia Borland tarafindan Paterson Türk Amerikan Toplumu Derneği,Karaçay Türk Camii ve Kültür Derneği , Türk Amerikan Giresunlular Derneği merkezlerinde ‘Türk Amerikan ilişkilerinde rolümüz’ semineri düzenledi.

Paterson Türk Amerikan Derneği ile Karaçay Türkleri Derneklerinin ev sahipliği yaptığı ilk seminer Karaçay Camii ve Kültür merkezinde yapıldı. Dernek Başkanları Derya Taşkın ve Atlı Botaş dışında, ASA Başkanı Tomris Azeri ve bölgedeki temsilciler katıldı. TADF Başkanı Ali Çınar ve TADF derneklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr Hakan Karalok hazır bulunduğu toplantıda,Türk Amerikan ilişkilerinin bugünki durumu ve Amerikan Kongresinde Türklerin daha nasıl aktif olması gerektiği konusunda bilgiler verildi.

aktivistsleydy

Activist Lydia Borland, Amerikan Kongresinde 2011-2012 döneminde 157 tane üyenin Türk dostluk grubu üyesi olduğunu belirterek, Ermeni ve Yunan Dostluk Gruplarını geçtiğini belirtti. “Sizlerin yerel bölgelerde yaptığı faaliyetler daha önemlidir. Bizler sizi destekleyeceğiz.” mesajını veren Borland, Türk PAC’leri hakkindada detaylı bilgi verdi. Derneklerin kampanyalara katılamayacağını ancak, yerel bölgelerde haftasonları bölgelerine gelen kongre üyeleri ve senatörler ile yakın ilişki kurmanın neden ve sonuçları hakkında bilgiler verdi. “Türk dostu olup bizleri Kongrede savunan üyeler var.’’ diyerek örnekler verdi. Borland, Amerikan kongresinde staj yapma imkanı olduğunu belirterek, “çocuklarınızın staj yapma konusunda bizler yardımcı olabiliriz’’ diyerek destekte bulunacaklarını söyledi.

“Amerika’da Seçmenler Parti Başkanlarindan Daha Önemli”

‘Türk toplumu amerikada nasil daha güçlü olabilir?’ sorusunun cevaplarinin da arandığı seminerlerde, şemalar halinde Türk Amerikan ilişkilerini inceleyen Borland, Türk dostu kongre üyelerini ve senatörleri tanıttı. Bölgedeki vekiller ile dernekler öncülüğünde ilişki içerisinde olmaları ve isteklerini onlara yaptırmaları konusunda Jersey’deki Türkleri uyaran Borland, Türk dostluk grubundaki kongre üyelerinin ve senatörlerin Amerika’daki Türkler için yaptıklarının önemini anlattı.

Haber: Hasan Çelik/Giresun Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.