SON DAKİKA!

ALANINDA İLK VE TEK

Giresun’un Erikliman Köyü’nde yaşayan Recep Yıldırım evinin önünde yaptırdığı havuzda koruma altında bulunan ve havyarı ile dünyaca ünlü Mersin Balığı yetiştiriyor.

Akdeniz ve Ege Denizi’nde bulunan Mersin Balığı’nın nadiren olsa da Karadeniz’de de görüldüğünü belirten Recep Yıldırım, 15 yıl önce denizde ağına takılan Mersin Balığı’nı evinin önündeki havuzda yetiştirmeye başladığını söyledi. Nesillerinin tükenme noktasına gelmesi nedeniyle Türkiye karasularında Mersin Balığı’nın avının yasaklandığını kaydeden Recep Yıldırım, görünüm itibariyle köpekbalıklarına benzeyen Mersin Balıkları’nın siyah havyarının çok kaliteli olduğunu ve yüksek fiyatlardan dünya piyasasında alıcı bulduğunu belirtti.

Koruma altında bulunması nedeniyle balıkçıların ağlarına takılan balıkları da aldığını belirten Recep Yıldırım “Benim Mersin Balığı ile ilgili maceram bir balıkla başladı. 15 yıl önce ağıma takılan balığı yaptırdığım havuzda yaşatmaya çalıştım. Koruma altında bulunduğunu bildiğim içinde başka balıkçılarında ağına takılan balıkları başkalarına satacaklarına ben alarak korumaya çalıştım. Kendi havuzumdan Su Ürünlerine damızlık olarak verdiklerim de oldu. Şimdi 18 tane iki farklı türde Mersin Balığım bulunmaktadır” dedi.

BİR ÇOK ÜNİVERSİTENİN ÖĞRENCİLERİNE TEZ KONUSU OLUYOR

Bir çok üniversitelinin tez ve inceleme için havuzunu ziyaret ettiğini de belirten Recep Yıldırım “Soyu tükenmekte olan bir balık olduğundan bulmak zor oluyor. Bu nedenle bir çok üniversiteli tezlerini hazırlamak için havuzumuza geliyor. Rusya başta olmak üzere yurtdışından da balığı görmeye gelenler oldu” diye konuştu.
Mersin Balığı’nı kendi imkanlarıyla korumaktan başka hiçbir amacını olmadığını da belirten Recep Yıldırım, “İmkan verilmesi halinde daha iyi şeyler yapabilirim. Şimdiki şartlarımla küçük bir havuzda bu kadarını yapabiliyorum. Gün boyu denizde tuttuğum balıklarımı ailemin rızkından önce Mersin Balıkları’nı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Haber: Ahmet Bilge-Giresun İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.