SON DAKİKA!

Ali Aydin Dünya Kadinlari na Seslendi

                                       KADIN HAKLARI
               Insan haklari evrensel beyannamesinin bir bölümünde ve Yüce Dinimiz Islam’in insanliga sundugu temel kavramlarin içinde kadin haklarina genis yer verilmistir. Ayrica dinimiz saygi, deger ve serefli bir varlik olarak yaratilan insanoglunun yasam ve diger temel haklarini dokunulmaz ve mukaddes haklar olarak açiklamistir.
            Insan haklari yönünden baktigimizda etrafimizda, mahallemizde, sokagimizda ve hatta oturdugumuz binamizda olup biten tüm olumsuzluklara karsi duyarsiz kalmamaliyiz. Bunlarin kaldirilmasi yönünde gayret sarf etmeliyiz.
           Töre veya namus cinayeti denilen olaylar, kadinlara bagirma, dövme, sövme, küfür, dayak, yaralama, darp gibi her türlü fiziksel siddet ile cinsel taciz, kapkaççilik hem dinimizce yasaklanmis hem de insan haklari beyannamesine aykiridir.
           Kur’an’in 14 asir önce yasakladigi, kadin haklarinin ihlali ve kiz çocuklarina yapilan ayrimcilik günümüz de halen devam etmektedir.
           Hz. Muhammet (S.A.V) in kendisi kötü söz söylemedigi gibi Müslümanlarin da kötü sözlerden uzak durmasini tavsiye etmistir. Ayrica Veda hutbesinde kadin haklarina ayrica vurgu yapmistir.
           Islam dini aile yuvasinin korunmasini istemis ve aile yuvasina zarar verilecek her hangi bir seyi de tasvip etmemistir. Eslerin birbirine güvenerek ve saygi göstererek sevgi ortamin da dayanisma için de yasamalarini istemistir.
           8 Mart 2010 Dünya Kadinlar Gününün ülkemizde yasayan          
Tüm kadin ve erkeklere mutluluk, huzur ve baris getirmesini, insan haklari ihlallerinin ortadan kalkmasini, cinsiyet ayrimciliginin yapilmamasini, halkimizin daha aktif rol alarak bilinç düzeyinin artmasini, Egitim ve Diyanet çalisanlarinin daha fazla katki yapmasini diliyorum.

 

    Ali Aydin 

Giresun Ve Ilçeleri Imam Hatip Lisesi Mezunlari Vakfi

Genel Baskan Yardimcisi                                                                                           
            

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.