SON DAKİKA!

ALMANYA’DA TABLO MUHTEŞEM GECE EŞSİZ OLDU

Almaya’nın Stuttgart yakınlarında Erdmannhausen Halle auf der Scharay’da Karadeniz Giresunlular Bw Derneği tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen Giresunlular dayanışma gecesi tek kelime ile harika bir atmosferde gerçekleşti.

Almanya’da artık tek kalan gece için Avrupanın çeşitli kentlerinden yollara düşerek gelen yaklaşık 1.500 Giresunlu artık ezberledikleri Erdmannhausen Halle’yi doldurdu ve Türkiye’de yaşanan terör olaylarına inat birlik ve beraberlik mesajları verdi.

 

geceyemekleri

Gecede Giresun’un bir birinden güzel lezzetleri derneğin kadın kolları tarafından hazırlanan yemek standında yerini aldı ve katılımcıların damak tadlarına ulaştı. Geceye Tirebolu’nun kardeş şehri adayı Marbach’tan yaklaşık 20 kişilik bir Alman grupta gelerek katıldı. Gece için 400 kilometre uzaktan gelerek Kanal 28 ve Kanal G adına İş adamı kameraman Naci Nebioğlu çekimler yaptı. Gecede Kanal 52 televizyonuda çekimler yaprak hemşerilerine katkıda bulundu.

Geceye Giresun’un komşu şehri Ordulular’da büyük ilgi gösterdi. Ordulular yaklaşık 50 kişi ile geceye katılarak Giresunlu hemşerilerini yanlız bırakmadı.

Türkiye’den gelerek geceyi sunan Musa Ada’nın salonu bayraklar ile donatarak yaptığı şov terörün isteğine inat salonu dolduranlarca dakikalarca ayakta saygı duruşu, istiklal marşı ile gövde gösterisine dönüştü.

serkanozergece2016

Gece Serkan Özer ve okestrasının çaldığı Giresun ezgileri ile başladı. Serkan Özer’in performansı salonu ısıtmaya yetti. Daha sonra Erdoğan Erol’un kemençesi ile yaptığı şov uzun süre akıllardan çıkmayacak görüntülere sahne oldu.

erdoganerol

Gecenin böyle güzelliklere başlamasına vesile olan Karadeniz Giresunlular Bw Derneği Kadın Kolları, Yönetim Kurulu, gecenin açılışı için sahneye davet edildi. Gecenin mimarları adına Karadeniz Giresunlular Bw Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Öksüz’de sahnede yerini aldı. Cevat Öksüz konuşmasına başlamadan Almanya’nın çeşitli şehirlerinden gelen misafir dernek başkanları, Türkiye’den gelen belediye başkanı, dernek başkanlarının isimleri okunarak sahneye davet edilmesini istedi.

Türkiye’den gelen Çamoluk Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme, İstanbul Esenler Giresunlular Derneği Başkanı Nazmi Güler, Haberciler Derneği Başkanı Ethem Bakar sahnede yerlerini aldılar.

almanyagece20161

Sahneye Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Baş Konsolosu Ahmet Akıntı, Mülheim Giresunlular Kültür ve uyum Derneği Başkanı Aydın Petekçi ve beraberinde gelen bütün yöneticileri, Avrupa Giresun Derneği Derneği Başkanı Metin Çoban ve Başkan Yardımcısı Ekrem Ceylan, Yurtdışında Giresun Derneği Başkanı Barış Gül ve Yönetim Kurulundan İhsan İncekara, Ulvi Günay, Hasan Baştaş, Selami Akdemir, Mustafa Başdaş, Giresunun gururu ikizler Ahmet-Mehmet kardeşler, Fransa Giresunlular Derneği  Eski Başkanı Halil Ceylan, B-W Ordulular Derneği Başkanı Yılmaz Ünlü,  Ditib Feuerbach Yeni Cami Derneği Başkanı İsmail Çakır, Schömberg Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu davet edildiler. Herkes yerini alınca Türkiyem türküsü eşliğinde bütün salon bayraklar ile teröre inat salonu Türkiyem sözleri ile inlettiler.

Gecenin açılış konuşmasını Karadeniz Giresunlular Bw Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Öksüz yaptı. Cevat Öksüz ” Sayın başkonsolosum, değerli belediye başkanım, dernek başkanı mevkidaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler. Gece için bir konuşma metni hazırlamıştım. Ancak öyle yazılı metne gerek kalmadı, böyle muhteşem bir tablo karşısında ne söylenebilir. Bu gecenin hazırlanmasında yanımızda olan özelikle kadın kollarımıza, bize anlayışlı davranarak ihmal ettiğimiz ailelerimize, bu kadar emeğimize sebep sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Gecemize Giresun’un en uzak ilçesinden gelerek katılan Çamoluk Belediye Başkanımız Savaş Akarçeşme ve eşi Serap Akarçeşme hanımefendiye, gecemize katılmak isteyen fakat terör nedeniyle İstanbul’a dönen Eseneler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın’a yine İstanbul Esenler’den gelen değerli Giresunlular Dernek Başkanımız Nazmi Güler’e hep yanımızda olan Ethem Bakar ve eşi Yeter Bakar’a , Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelen dernek başkanı yöneticisi bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sağolun var olun.” dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Baş Konsolosu Ahmet Akıntı ” Giresunlu hemşerilerimizin düzenlediği böyle bir dayanışma gecesinde bulunmaktan onur ve gurur duydum. Türkiyemizin ihityacı olan birlik ve beraberlik ruhunun böyle bir atmosferde burada olması geleceğimizin teminatı geçlerin bunu yaşayarak idrak etmesi beni bizleri umutlandırdı. Bu geceye emeği olan bütün yönetici arkadaşları tebrik ediyorum. Bugün İstanbul’da yaşanan terör saldırılarına inat birlik ve beraberlik içinde olmamız şer mihrakları korkutacak emellerini boşa çıkaracaktır. Ben özellikle Türkiye’den gelen değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyor. Gecenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Son söz Türkiye’den gelerek gece ilk defa katılan Çamoluk Belediye Başkanı Savaş Akarçeme’nin oldu. Çamoluk Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme ” Kiraz’ın anavatanı Fındığın başkenti Giresun’un bal diyarı ilçesi Çamoluk’tan sizlere selamlar, saygılar, sevgiler güzellikler getirdim. Değerli hazirun çok özel günlerden geçiyoruz. ülkemiz şer odakların bundan 101 yıl önce Çanakkale’de dün kutladık 18 Mart Çanakkale zaferi seneyi devriyesini aynı oyunları sahneye koymuşlardı. Türkiye cumhuriyeti kurucu cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkalede size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum, dediği zaferin üstünden tam 101 yıl geçti işte tam bu yıl dönümünde şer odaklar ülkemizin birliğine dirliğine kast ettiler. Ama bu salon diyor ki asla başaramayacaksınız. Bugün aranızda olmaktan sizlerin yanında olmaktan çok mutlu oldum. Bizleri bu eşsiz organizasyona davet ederek sizlerle buluşmamızı sağlayan dernek başkanımız sayın Cevat Öksüz ve yönetim kuruluna, bizleri ağırlayan bütün hemşerilerimize teşekkür ediyor. Gecemizin iyi geçmesini diliyorum.” dedi.

nazmiguler

Derneğin gecesine ilk defa katılan Esenler Giresunlular Derneği Başkanı Nazmi Güler ve geceye katılmak isteyen ancak terör saldırısı nedeniyle katılamayan Faruk Aydın için düzenlediği plaketlerini Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Öksüz Nazmi Güler’e takdim etti.

savasakarcesme

Gecenin son plaketini yine dernek başkanı Cevat Öksüz Çamoluk Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme’ye takdim etti.

Seramoni sonrası sahne gerçek sahiplerine teslim edildi.

tugbahalilkasim

Geceye Giresun’dan gelen Tuğba&Halil İbrahim Damcı’nın bağlamaları ile başladıkları Giresun türküleri ile devam edildi.

baranselgece2016

 

gecehaberi2016muhtesem

Çımbışlı uşak Baransel’in ezgileri kulakların pasını sildi. Baransel yaptığı sahne şovu ile geceye gelen hemşerilerini çoturdukça çoşturdu.

hurisapan

Gecenin en önemli sanatçılarından biride hiç kuşkusuz Huri Sapan oldu. Huri Sapan yıllar sonra geldiği Almanya’da hemşerileri ile hasret gideriyor olması nedeni ile sahnenin tozunu attırdı.

almanyagecerdal

Gecenin finalini son yıllarda Giresun’un Türk Halk Müziğinde adeta gururu olan ulusal sanatçı olma yolundaki başarıları ile göz dolduran Erdal Güvendi yaptı.

Erdal Güvendi’nin melodileri salonu dolduran hemşerileri tarafıdan kah hüzünlendirdi, Kah ise yerlerinden fırlatrak salonda oynattı.

finalgece2016

Gecenin en anlamı yeri resmen kapanışı oldu. Gecede sahne alan bütün sanatçılar efsane Giresun türküsü Dere Boyu Kavakları hep birlikte söylediler. Böyle bir muhteşem kapanış ile gece sona erdi.

Haber: İbrahim Algül/ Stuttgart Aalen Temsilcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.