SON DAKİKA!

ALMANYA HORONA DOYDU

Almanya’nın Essen şehri yakınında bulunan Mülheim kentinde Yurtdışında Giresun Derneği tarafından düzenlenen yayla şenliği, Karadenizlilerin katılımıyla coşkulu geçti.

mulheimyurtdisigiresun

Almanya’da faaliyet gösteren ilk Giresun derneği olan Yurtdışında Giresun Derneği’nin organize ettiği ve Dortmund Trabzonlular Derneği, Duisburg Şalparzarlılar Derneği ve Avrupa Acısu Köyü Derneği(AKDER) tarafından desteklenen 2. Karadeniz Yayla Şenliği, Mülheim an der Ruhr’da gerçekleştirildi.

mulheimyurtdisidernegi

Cuma günü başlayan ve Pazar günü sona eren yayla şenliğine, üç gün boyunca çevre illerden çok sayıda Karadenizli katıldı.Şenlik süresinde adeta kemençe hiç susmazken, her yaştan Karadenizli de bol bol horon tepti.Futbol sahasında düzenlenen şenliğin ilk gününde, bir de futbol turnuvası gerçekleştirildi.Çok sayıda çadır ve standların kurulduğu şenlikte, karadeniz yöresi yemekler ve hediyelik eşyalar satışa sunuldu.

yaylasenligigiresunyurtdisi

Yayla şenliği geleneği olarak gercekleştirilen yayla ağası seçiminde iş adamı Yusuf Güldalı, 1500 Euro karşılığında bu yılki yayla ağası oldu.Yusuf Güldalı’ya, şenlik komitesi tarafında bir sepet Giresun fındığı, Giresunspor, Trabzonspor, Orduspor ve Türkiye atkıları ve üzerinde Osmanlı armasının bulunduğu bir tablo hediye edildi.

Mülheim Karadeniz Folklör Grubu’nun gösterisi de, yayla şenliği katılımcıları tarafından büyük alkış aldı.

Şenlikte konuşan Yurtdışında Giresun Derneği Başkanı Mehmet Aksu amaçlarının Karadeniz kültürünü burada doğan çocuklarına unutturmamak, Almanya’da yaşatmak ve Alman vatandaşlarına tanıtmak olduğunu belirtti.

mehmetaksuyurtdisidernegi

Şenliğin Organizasyonunu üstlenen ve nerede ise her aşamasında emeği olan gazetemiz Almanya Nord Westfalen temsilcisi ve Yurtdışında Giresun Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İncekara gelecek yıl için şimdiden çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Karadeniz’de yapılan yayla şenliklerini aratmayan etkinlikte karadenizliler, kemençe eşliğinde ve yöre sanatçıların müzikleriyle horon teperek eğlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.