SON DAKİKA!

AMERİKA’DA GÜNDEM KARADENİZ

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Amerika Temsilciliği işbirliğiyle uygulanan ve fındığın kalite ve değerini anlatmayı amaçlayan ‘Yeşeren Fındık Dalları’ projesi kapsamında Amerika’da bir dizi ziyarette bulunuyor.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (Doka) ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Amerika Temsilciliği işbirliğiyle uygulanan ve fındığın kalite ve değerini anlatmayı amaçlayan ‘Yeşeren Fındık Dalları’ projesi kapsamında, Doka Yönetim Kurulu Üyeleri ile bazı iş adamlarından oluşan heyet, Amerika Birleşik Devletleri’ne(ABD) çalışma ve işbirliği ziyaret programı gerçekleştirdi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Artvin Valisi Kemal Cirit, Doka Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Doka Kalkınma Kurulu Başkanı Zeyyad Kafkas, Artvin Belediye Mehmet Kocatepe, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, Ordu Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Giresun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Bulancak Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Ali Fatoğlu, Giresun İl Genel Meclis Başkanı Mürşit Gürel, Giresun Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı Atakan Ayvaz ve Doka Giresun Koordinatörü Murat Aldağ’dan oluşan heyet, ABD’de çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu.

İlk olarak Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Amerika Temsilciliği’nin ardından Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ı ziyaret eden Doka heyeti, Büyükelçi Serdar Kılıç’tan destek sözü aldı. Büyükelçi Serdar Kılıç, projeye her konuda yardımcı olacaklarına vurgu yaparak, iyi bir çalışmanın sonucunda konunun muhataplarıyla birebir yapılacak görüşmelerin çok daha yararlı olacağını belirtti.

BÜYÜKELÇİ SERDAR KILIÇ: “ABD PAZARINDA MÜTHİŞ BİR REKABET VAR”

Ekonomik ve sosyal alanda Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik stratejik eylem planından bahseden Büyükelçi Serdar Kılıç, Türkiye’nin ABD pazarında daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizerek en büyük sorunun standartlar ve hacim konusu olduğunu kaydetti. Özellikle ABD pazarında çok sıkı bir rekabet yarışı olduğunu, firmaların buna hazırlık olmaları gerektiğini belirten Kılıç, bu noktada kurumsal hareket etmenin, firmaların birlikte pazara girmelerinin önemine vurgu yaptı.

Doka heyeti, Washington’da ayrıca SETA Foundation’un ekonomi bölümünü, DC Ticaret Ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, fındık ve butik çikolata ticareti üzerine görüşmelerde ve temaslarda bulundu. Doka heyeti, Washington’daki temaslarının ardından New York’a geçerek, burada da ziyaret ve temaslarını sürdürdü. New York’ta ilk olarak Türk-Amerikan Ticaret Ve Sanayi Odası ile Türkiye’nin New York Başkonsolosluğunu ziyaret edecek. Doka heyeti, Nem York’ta Türk-Amerikan Giresunlular Derneği’ni ziyareti ile Amerika’daki ziyaret ve temaslarını tamamlayarak, Türkiye’ye dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.