SON DAKİKA!

ANKARA’NIN İŞ KOÇU GİRESUNLU YÜCEL BAKAR

Giresun Merkez Erikliman Gazilertepe doğumlu İş ve Meslek Danışmanı Yücel Bakar görev yeri olan Ankara’da ses getiren projelere imza atıyor.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Ethem Bakar’ın abisinin oğlu olan ve Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan Yücel Bakar aldığı eğitim ve KPSS sonuçları ile İş-Kur Genel Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı oldu.

yucelbakarankasiad

Göreve başladığı Ankara’da büyük projelere imza atan Yücel Bakar hem meslektaşlarına hemde çalıştığı kuruma örnek olmaya başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Ankara İşadamları ve Sanayiciler Derneği (ANKİSAD) Genel Merkezi’nde Türkiye İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanı Yücel Bakar sunumunda ‘İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmeti, 6111 Sayılı Kanun ile Getirilen Sigorta Prim Teşviki, İş Başı Eğitim Programı ve Karşılaşılan Sorunlar’ ile ilgili seminer düzenledi. Yüksek katılımın sağlandığı seminerde iş insanları bilgilendirildi.

Semineri gerçekleştiren İş ve Meslek Danışmanı Yücel Bakar; İŞKUR faaliyetleri, iş ve meslek danışmanlığı, iş arama becerileri, işbaşı eğitim programları ve prim teşviki konuları hakkında bilgiler verdi. Seminerde, İşgücü piyasasında iş bulma şartlarının sürekli zorlaştığı ve nitelikli personele olan ihtiyacın devamlı olarak arttığı düşünüldüğünde iş hayatına yeni atılacak olan gençlerin bu aşamada neler yapması gerektiği ve bu sürecin başarılı bir şekilde sonlandırmak için sahip olması gereken iş arama becerilerine sahip olmalarının çok önemli olduğu belirtti.

Türkiye İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanı Yücel Bakar “Türkiye’de insanların teşvikler konusunda bilinçsiz olduğunu, Kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımını sağlamak, istihdamı artırmak, mesleki ve teknik konularda gelişime katkıda bulunmak amacıyla İŞKUR’UN eğitimlere devam ettiğini ve 5510 sayılı kanunun 81.maddesinde sayılan ve 82.maddesinde uyarınca belirlenen prime esas kazançları hesaplanan sigorta primlerinin iş veren hisselerine ait tutarı, işe alındığı tarihten itibaren işsizlik sigortası fonundan karşılandığını söyledi.

Teşvikten faydalanma koşullarını, sigortalının, 1 Mart 2011 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında işe alınmış olmasıyla sağlanacağını ve 18 yaşından büyük olması gerektiğini söyleyen Bakar, işverenin ise yasal ödeme süresi geçmiş prim veya para cezasının bulunmamasının gerektiğini belirtti. Teşvik süreleri yeni işe alınan işçiler için, 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük erkekler ve 18 yaşından büyük kadınlar için alınabileceği söyledi.

6111 Sayılı Kanun ile getirilen teşvikten aynı sigortalı bir kez yararlanabiliyor.

Sigortalı destek süresini bitirmeden işsiz kalması halinde, kalan süreden yararlanamıyor diyen Yücel Bakar “ işçi herhangi bir belgeye sahip değilken teşvikten yararlanırken işsiz kaldığı dönemde saydığımız belgelerden herhangi birini alırsa tekrar işe girdiğinde belgenin sağladığı süre kadar teşvikten yararlanır” dedi.

Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki yeterliliklerini artırmak amacıyla düzenlenen programa işbaşı eğitim programı ismi verilmektedir diyen Yücel Bakar “ işyerleri işbaşı eğitim programına en az iki sigortalı çalışanın bulunması gerekmektedir.” dedi. Katılımcılara 25 TL cep harçlığı verildiğini, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasının yanı sıra genel sağlık sigortası primlerinin de İŞKUR tarafından karşılandığını söyleyerek Ankaralı işadamları ve Sanayiciler Derneğine böyle bir eğitimin gerçekleşmesinden dolayı teşekkür etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.