Uncategorized

Av.Murat Toker Sordu Ne Zaman Bakan Çikaracagiz?

Bursa Giresunlular Kültür ve Dayanisma Dernegi baskani Av.Murat TOKER,  Dr. Burhan Kara’dan sonra Giresun’dan bakan çikar mi? diye sordu..Iste Av.TOKER in yeni yazisi.
 


    Türkiye’nin dördüncü büyük sehri Bursa’ya yerlesene kadar Demirel’in Artvin gibi küçük bir ilin milletvekili olan Hasan Ekinci’yi her kabinesinin degismez bakani yapmasina akil erdiremezdim.
 


       Ne zamanki Bursa’ya yerlestim, gördüm ki Artvin’in on kati Artvinli Bursa’da yasiyor.
         Yerel Bursa basininda her hafta Hasan Ekinci haber olarak çikiyordu.
        Artvin derneklerinin açilislarinda, Artvin’in bütün ilçelerinin gecelerinde, Artvinlilerin dügünlerinde, cenazelerinde, isyeri açilislarina hep ayni isim, ayni bakan Hasan Ekinci.
 
       O zaman anladim ki Sayin Ekinci’nin degismez bakan olmasinin sirri arkasina aldigi gurbetteki büyük Artvin’in seçmenleriymis.
Türkiye’nin idaresinde hangi parti iktidar olursa olsun hiçbir Basbakan Türkiye’nin dengelerini, atayacagi bakanlarin arkasinda hangi oy potansiyelinin oldugu hesaplamadan bakan atamaz, istisnalar olabilir.


        Sayin Bakan Burhan Kara’nin siyasi çalismalarini Giresun Dergisi’nin devamli okuyuculari bu derginin yayinlarindan takip ettiler.
Merak edenlerde Giresun Dergisi’nin arsivinden bulabilirler.Burhan Kara Giresun milletvekilleri içinde gurbetteki büyük Giresun’u, mütesebbis Giresun’u tespit edip arkasina almasini bilen ender politikacilardandi. Samsun’da Giresunlularin bir etkinligi varsa Burhan Kara oradaydi.
Izmit’te, Bursa’da, Istanbul’da Giresunlularin toplantilarinda, açilislarinda, gecelerinde, dügünlerinde, isyeri açilislarinda Burhan Kara vardi.
Burhan Kara sadece Giresun’da yasayan besyüzbin Giresunlunun degil, Istanbul’da, Bursa’da, Izmit’te, Samsun’da yasayan iki milyon Giresunlunun milletveliydi.


        Arkasindaki bu büyük kitle Sayin Burhan Kara’ya bakanlik yolunu açti.
        Su anki milletvekillerimizden biri gurbetteki büyük Giresun’u, milyonluk seçmen kitlesini arkasina almadigi için bakanlik yolunu açamadi.
Ben sadece Bursa’dan bir örnek verecegim. Bursa Kocayayla’da her yil Haziran ayinda ellibin Giresunlu Otçu Göçü Senliginde bir araya geliyor.
Bu hemserilerimizin sempatisini kazanmak için bakanlar geliyor, milletvekilleri geliyor, ikibuçuk milyon nüfuslu sehrin büyük sehir belediye baskani geliyor.
Tek gelmeyen Giresun milletvekilleri.Ben her yil dernek baskani olarak binlerce Giresunlunun su sorusuna muhatap oluyorum.“Baskanim, Giresun milletvekillerine niçin davetiye göndermediniz.”Hemsehrilerim zannediyor ki Giresun milletvekilleri davet edilmedikleri için gelmiyorlar.
Ben de her yil konusmamda bütün Giresun milletvekillerine ve belediye baskanlarina davetiye gönderildigini açiklamak zorunda kaliyorum.
Netice olarak gurbetteki büyük Giresun ile bütünlesmeden, milyonluk oy potansiyelinin temsilcisi oldugunu Basbakana hissettirmeden Giresun milletvekillerine bakanlik yolunun açilmasi zor degil, imkansiz görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.