Uncategorized

Aykut Gezmis Her Yerde

CHP milletvekili aday adayi Ins. Müh. Aykut Gezmis, “AKP iktidari Türkiye’yi savastan çikmis gibi enkaza çevirdi. Biz projelerimizle umut vaat ediyoruz ama onlar ‘istemezük’ diyorlar.  Uygulanabilir projelerimiz karsisinda hem kimyalari hem de agizlari bozuluyor, bunlari hayalleri bile almiyor.” dedi.


 


 Aykut Gezmis, CHP’nin issizligi ve yoksullugu yenmenin mücadelesi içinde oldugunu, AKP’nin ise yoksullugu sürdürülebilir kilmanin yollarini aradigini belirterek de “Çünkü onlar yoksulluktan besleniyorlar,  Biz ise toplumun her kesimine rahat bir nefes aldiracagiz, güven, huzur ve baris getirecegiz. Bu yüzden AKP’ye karsi olan herkesi partimiz çatisi altinda omuz omuza çalismaya çagiriyoruz” ifadelerini kullandi. .
“Yoksullugu Aile Sigortasiyla yok edecegiz, yeni kalkinma modeli ile de çözecegiz diyoruz AKP ‘istemezük’ diyor” diyen Gezmis yaptigi açiklamada, CHP iktidarinda aile sigortasini uygulayarak ihtiyaç sahibi yaklasik 22 bin aileye maas vereceklerini, bunun da yaklasik 100 bin kisiye tekabül ettigini dile getirdi ve sunlari kaydetti:

TOPLUMUN HER KESIMI RAHAT BIR NEFES ALACAK

“Aile Sigortasi 40 yil önce Uluslar arasi Çalisma Örgütü ile yapilan bir anlasma oldugu halde uygulanmamistir. Bugüne kadar hükümet eden partiler yoksullari kendi arka bahçesi haline getirip, siyasal sömürü alani olarak görmüslerdir.
Biz bu konuda hesabimizi yaptik, ihtiyaç sahibi ailelere yaklasik 600 ile 1250 lira maas verecegiz. Bu konuda zaten yilda 14 milyar harcaniyor. Biz buna ek olarak 8 milyar daha harcayacagiz ki bu bütün kamu harcamalari içinde sadece yüzde 1.7’dir.
 Eger biz 21. yüzyilin uygar bir ülkesi, demokrasisi gelismis bir ülkesi olmak istiyorsak bu ülkenin insanlarina yüzde 1.7 lik kaynagi fazla görmemek gerek Biz bu ülkede çocuklarin yataga aç girmemesi için çaba harcayan bir siyasal anlayisin sahibiyiz”
CHP milletvekili aday adayi Aykut Gezmis, iktidarlarinda askerlik süresini önce 9 aya, sonra kademeli olarak 6 aya kadar indireceklerini de belirterek, “ Bedelli askerlik konusunu çözecegiz. Askerlik daha kisa ama daha profesyonel olacak. Çocuklarimiz üniversitede okurken yaz tatillerinde gidecek askerligini yapacak mezun olunca da askerligi bitmis olacak” dedi. Gezmis CHP iktidarlarinda gerçeklestirecekleri özetle su basliklarda topladi:
“Issize is bulacagiz, yoksula as verecegiz. Muhtarlarimizin ve engellilerimizin, emeklilerimizin maaslarini iyilestirecegiz. YÖK’ü, harçlari kaldiracagiz. Herkese egitimde firsat esitligi saglayacagiz.

Memurumuza grevli toplu sözlesme hakkini verecek adres CHP’dir. Çünkü biz örgütlü toplumdan yanayiz,  toplum örgütlü oldukça daha güçlü olur.
Iktidarlarimizda siyasi ahlak yasasini çikaracagiz. Siyasi Partiler Yasasi’ni degistirerek daha demokratik bir yasayi hayata geçirecegiz.

Özel yetkili mahkemeleri kaldiracagiz. Yargiyi bagimsiz kilacagiz. Bu ülkede AKP’nin savcilari degil,  Cumhuriyetin savcilari olacak.

80 yilda 220 milyar dolar olan borç, 8 yilda 260 milyar da artarak 480 milyar dolara ulasmistir, bu savurganliga da son verecegiz. Türkiye’yi dünya devletleri arasinda hak ettigi yere getirecegiz.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.