Uncategorized

Bakan: Yanlis Anlasildim.Giresun Afet Kapsaminda Degil

Giresun da dün meydana gelen sel felaketinin ardindan bölgede incelemelerde bulunan ve kentin afet bölgesi kapsamina alindigini açiklayan Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, bugün yanlis anlasildigini söyledi. Halbuki dün saat 14.14 te Anadolu Ajansi ndan geçilen haberde Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, Giresun un afet bölgesi ilan edildigini açikladi denmisti.


GIRESUN SULAR ALTINDA KALDI


GIRESUN DA BIR HAFTA ÖNCE DE BENZER GÖRÜNTÜLER VARDI


BAKAN BÖLGEDE INCELEMELERDE BULUNDU


Giresun da bir 8 gün boyunca devam eden saganak yagisin kente büyük zarar vermesinin ardindan dün bölgeye gelen Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, bir açiklama yaparak Giresun un afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili kararnameyi imzaladigini söylemisti. Bakan Demir, “Giresun, 7269 sayili yasaya istinaden afet bölgesi ilan edildi. Tüm alt yapilardaki zarar tespiti yapiliyor. Bunlarin yenilerinin yapilmasi konusunda kaynak temin edilecektir” ifadesini kullanmisti. Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu da, Bakan Demir in açiklamasi üzerine, kararin memnuniyet verici oldugu söyleyerek yaralarin sarilmasinda kendilerine güç verdigini belirtmisti.


Bakan: Yanlis anlasildim


Bakan Demir, dün gece incelemelerde bulunmak için geldigi Rize de bu sabah AKP Il Baskanligi binasinda Rize milletvekilleri ve ilçe belediye baskanlariyla yaklasik 4 saat süren bir toplanti yapti. Toplantinin ardindan basin mensuplarinin karsisina çikan Bakan Demir, sok açiklamada bulunarak Giresun un afet bölgesi ilan edilmedigini söyledi.


Bakan Demir, söyle konustu:


“Giresun afet kapsaminda degil. Bu farkli bir konudur. Benim ifadem, mevcut olusan, gelisen afetin genel hayati etkileyen bir mahiyet arz ettigine dair 7286 sayili Afet Kanunu na iliskin bakanlik yetkisine verilen, Genel hayati etkileyecek bir afet olmustur ilanidir. Bu basina farkli yansimis. Afet Bölgesi çok farkli bir kavramdir. Bakanlar Kurulu tarafindan ilan edilir. Ortaya getirdigi sartlar çok farklidir. Bizim aldigimiz, genel hayati etkileyen afet olmustur karari hem il özel idare yetkisinde olan kirsal alan, hem de belediye yetkisi alaninda olan alt yapi tesislerinin zarar gören kisimlarini projelendirerek yeniden yapilmasini saglayan bir karardir. Bu karar Giresun ve Ordu Persembe bölgesinde alindi. Rize de de inceliyoruz. Bu belli bir kritere göre aliniyor. Bu tespitler neticesinde genel hayati etkileyecek mahiyette bir afet oldugu tespit edilirse o karar alinir. O kararin alinmasindan sonraki islemleri de Bakanligimiz yürütecektir.”


Yasa numarasini yanlis hatirladi


Bu arada Bakan Demir, bugünkü açiklamasinda kanun sayilarini da karistirdi. Giresun un 7286 sayili kanun çerçevesinde genel hayati etkileyen afet kapsamina alindigini belirten Demir, konuyla ilgili soru üzerine yanlisligin farkina vardi ve yasa sayisinin 7269 olmasi gerektigini söyledi.


Giresun Belediye Baskani da sasirdi


Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu ise Bakan Mustafa Demir in açiklamalari karsisinda saskinligini gizleyemedi. Aksu, “Pazartesi günü yasadigimiz selin ardindan Sayin Bakan ilimize geldi, incelemelerde bulundu. Yikilan yerlerin tamamini gördü ve yaptigi açiklamada, bütün zararlarin karsilanacagina, ilin afet kapsamina alinacagina dair söz verdi. Bu sözü tüm Türkiye nin gözü önünde verdi. Bakanimizin bu sözden dönecegini düsünmüyorum. Ilimiz afet kapsamina alinmistir. Bu yönde de çalismalarimizi sürdürüyoruz. Bakanimizin verdigi sözün arkasinda duracagina inancimiz tamdir” dedi.


“Basbakan in talimati”


Aksu, Bakan Demir in Rize deki açiklamasini duyduktan sonra AKP Grup Baskanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli yi aradigini da vurgulayarak, “Bunu duyduktan sonra Nurettin Canikli le görüstüm. O da, “.Yok öyle bir sey. Giresun afet kapsamina alinmistir. Bu Basbakanimizin talimatidir” dedi” ifadesini kullandi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.