SON DAKİKA!

Bakanlar Bakiyor Yaglidere Akiyor

2 Bakan Yaglidere’ye Baktilar Ve Gittiler


Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir ile Ulastirma Bakani Binali Yildirim, yagisin etkisiyle evlerin toprak altinda kaldigi ve 2 kisinin yasamini yitirdigi Yaglidere Ilçesine  gelerek bundan önceki gibi sözverdiler,felaketleri incelediler, belirli yerlere baktilar, vatandaslari dinlediler ve her zaman oldugu gibi geçmis olsun diyerek çekip gittiler.

Çükü bu güne yasanan sel felaketlerinde inceleme yapan ve gerekli yardimlar yapilacak diyen bakanlar sözlerinde durmadilar. Insallah bu kez yasanan fekalettede öyle olmaz.


Vali Mustafa Yaman, Ak Parti Giresun Milletvekilleri Nurettin Canikli, Ali Temür ve Ak Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoglu ile birlikte bugün saat 15.00’de Yaglidere Ilçemizin Kanlica Köyü Hanyani Mahallesi ne gelen Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir ile Ulastirma Bakani Binali Yildirim, dün sabah saatlerinde meydana gelen ve 2 kisinin yasamini yitirdigi bölgede incelemelerde bulunurken, heyelanda 2 kizini kaybeden baba Mustafa Özdemir’e de bassagligi dilediler.

 


 

Olay yerindeki incelemeleri sirasinda Vali Mustafa Yaman’dan bilgi alan Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, gazetecilere yaptigi açiklamada, 2009 yilinda Karadeniz Bölgesi nin genel olarak asiri yagis aldigini, bundan dolayi heyelan ve su baskinlari yasandigini belirtti.

 

Bölgede son asiri yagistan dolayi topragin suya doydugunu, bu nedenle de heyelan yasandigini ifade eden Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, “Sonuçta da böyle üzücü bir olay meydana geldi. Maddi zararlar telafi edilebilir, ancak can kaybini telafi etmek mümkün degil. Iki kizimiz burada hayatini kaybetti, çok üzgünüz” dedi.
 


 


Vatandaslarin dere yataklarina, heyelanli arazilere ve riskli bölgelere ev yapmaktan kaçinmasi gerektigini ifade eden Bakan Demir, Vatandasimiz bu konudaki tedbirini almali. Biz de bu konuda vatandaslarimizi ciddi bir sekilde uyariyoruz. Riskli alanlara ev yapmaktan kaçinsinlar. Biz Bakanlik olarak Il Özel Idaresi ve diger kamu kurum ve kuruluslariyla birlikte bu yapilasma konusunda gayretli çalismalar içinde olacagi” diye konustu.

 

Iklim degisikligi nedeniyle bölgenin daha fazla yagis almaya basladigini vurgulayan Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, “Vatandaslarimiz simdi daha da dikkatli olmali.

 

Çok yakin bir gelecekte heyelanlar, sel baskinlari, kaya düsmeleri ve çig düsme tehlikesi olan alanlarda güvenli yapilasmaya yönelik bir dönüsüm gerçeklestirecegiz.

Buralarda riskli olarak tespit ettigimiz evlerin baska yerlere tasinmasini saglayacagiz” dedi.
 

Bir gazetecinin, kentsel dönüsümle ilgili sorusunu da cevaplandiran Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir, “Kentsel Dönüsüm Projesini Bakanlar Kurulumuzun uygun görmesi halinde, Meclis de kabul edilip kanunlastirabilirsek, bu konuda daha büyük hiz kazanacagiz. Bu tip tehlikelere karsi hem kirsalda hem de belediye sinirlari içerisinde büyük projelerin uygulanmaya baslandigini hep birlikte görecegiz” yanitini verdi.
 

 

 
Evinin çökmesi sonucu esi yaralanan ve 2 kizini da kaybeden Mustafa Özdemir’e her konuda yardimci olunacagini da söyleyen Bakan Demir, “Sayin Valimizde burada, devlet, üzerine düsen görevi yerine getirecektir, bundan kimsenin endisesi olmasin” seklinde konustu.

Yaglidere’nin Kanlica Köyü’nde dün yasanan toprak kaymasi sonucu evleri yikilan diger vatandaslarla da görüsen Bayindirlik ve Iskan Bakani Mustafa Demir ile Ulastirma Bakani Binali Yildirim, tüm yaralarin sarilacagini açikladilar.
 

 

 

Cenazeler Defnedilecek
 

Yagan saginak yagmur meydana gelen toprak kaymasi sonucu yikilan evlerinin altinda hayatini kaybeden Seher (17) ve Güler Özdemir (23) kardesler, Pazartesi günü ) köylerinde topraga verilecekler. Toprak kaymasi sonucu yikilan evin enkazinda kalan anne Fatma Özdemir’in tedavisi ise Trabzon’da sürüyor

 


 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.