SON DAKİKA!
DISISLERI BAKANI AHMET DAVUTOGLU, BASIN TOPLANTISI DUZENLEDI. (ANADOLU AJANSI - HAKAN GOKTEPE) (20130215)

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU FINDIK TALİMAT VERDİ

Başbakan Prf. Dr. Ahmet Davutoğlu, üreticilerin fındık fiyatlarıyla ilgili sıkıntılarını bildiklerini ve bu sıkıntının aşılması için talimat verdiğini vurgulandı.

T.C. Başbakanı Prf. Dr.  Ahmet Davutoğlu, fındıkta gerekli çalışmaların yapılacağını belirterek, “Hiçbir zaman fındık üreticimizi üzmeyiz” dedi. Başbakan Davutoğlu, Düzce’de Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen yaklaşık 600 milyon lira değerindeki 81 projenin toplu açılış törenine katıldı.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Prf. Dr. Numan Kurtulmuş ta fındıkla uğraşan hemşehrilerinin rahat olmalarını istedi.

Başından beri konuyu takip ettiklerine dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Prf. Dr. Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Tarım Bakanımız ile sürekli bu gelişmeleri birebir takip ediyoruz. Tarım Bakanımız, sektör temsilcilerini çağırarak onlarla da bir toplantı yaptı. Biz de işin sadece tekele, bazı güçlerin insafına bırakılmayacak kadar önemli bir mesele olduğunu, fındığın bu bölgenin hayati bir ürün olduğunu ifade ediyoruz. Seçim kampanyasında alan bazlı destek sona ermesine rağmen, seçim kampanyasında verdiğimiz sözün bir gereği olarak, orada siyasi inisiyatifi de kullanarak alan bazlı desteğin devam etmesi için de karar aldık. Yaklaşık 850 milyon lira tüm fındık üreticileri için alan bazlı destek verildi. Sadece 380 milyon lira Ordu ilimize verildi. Dolayısıyla bu anlamda hükümet olarak alan bazlı desteklerimizi sürdürdük.”

Süreci çok yakından takip ettiklerini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Prf. Dr. Numan Kurtulmuş, “Birtakım tekelci güçlerin fındık üzerinden spekülasyonlar yaparak halkımızı zarara uğratmasını istemeyiz. Bu konuda iki gün önce ilgili bakanımızla görüştüm. Ağzımızdan çıkan sözü yapmak durumundayız ama elimizdeki imkanlar neler, vatandaşlarımızı rahatlatacak neler olur, onları konuşuyoruz. Yapabileceğimiz en doğru anda da bu işleri yapmaya gayret ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.