SON DAKİKA!

Basin özgürlügü kisitli

Uluslararasi basin kuruluslarinin verilerinde Türkiye’nin basin özgürlügüne saygi açisindan 175 ülke arasinda 127. sirada gösterilmesi üzüntü verici oldugunu ifade eden Bayram, gazetecilere yöneltilen haksiz suçlamalarin, hedef göstermelerin ve boykot çagrilarinin son bir yila damgasini vuran olumsuz girisimler olduguna isaret etti. Bayram, açiklamasina söyle devam etti:


Basin özgürlügü sadece gazeteciler için degil, bilgilenme ve gerçekleri ögrenme haklarini kullanabilmeleri açisindan halk için de vazgeçilmez özgürlüklerin basinda yer almaktadir. Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi nin 10. maddesinde tanimlanan ifade özgürlügünün, resmi makamlarin müdahalesi olmadan kullanilmasi gerektigi seklindedir.


Basin çalisanlarinin ve özellikle yayin organlarinin varlik nedeni olan haberin hazirlayicilari olan muhabir, foto muhabiri, kameraman meslektaslarimizin kimlik, kisilik ve sendikal örgütlenme sorunlarinin çözümü için yetkililerce girisimde bulunulmuyor olmasi da, ifade özgürlügünün önündeki yasal engeller kadar önemli bir engelin var olmasi sonucunu yaratmaktadir. Bu yil da basin özgürlügünün önündeki engeller ve gazetecilerin giderek büyüyen sorunlarinin buruklugu içindeyiz. Demokrasi açilimina soyunan siyasilerin bu durumdan ders çikaracaklarini ummak istiyoruz.

 

Yasadigimiz zamana göz attigimizda basin sektörü için tablo iç açici degildir. Salt meslegini yaptigi ve düsüncelerini özgürce ifade etmeye çalistigi için öldürülen ya da tutuklu yargilanan meslektaslarimizla ilgili sorusturma ve kovusturmalar uzamakta ama saydamlasmamaktadir. Büyük risk tasiyan meslekler arasinda sayilan gazetecilerin yipranma haklari ellerinden alinmistir. Ekonomik kriz gerekçe gösterilerek isten çikarmalara hiz verilmistir. Siyaset-medya-sermaye iliskilerinde karsilikli çikarlar göz önünde tutularak gazetecinin denetim islevi baltalanmaya çalisilmis, gazetecileri is takipçisi ya da tetikçi konumuna indirgeyecek uygulamalara kapi açilmistir.

Bayram, gelismis ülkelerde düsünceyi ifade özgürlügü algilamasinin Türkiye de de, çagdas bir düsüncenin geregi olarak yerlesmesinin en büyük dilekleri oldugunu anlatti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.