SON DAKİKA!

Berat Kandili Kutlu Olsun

Gecenin manevi degeri dolayisiyla namaz, Kur an tilaveti, zikir, tesbih ve istigfarla geçirilmesi, bu gece vesilesiyle muhtaçlara yardim ve benzeri hayirli amellere özel bir önem verilmesi müstehaptir.


Islenen sevapli amellerin degeri baska zamanlarda on ise, Berat Kandilinde yirmi bindir. Mesela baska zamanlarda okudugumuz bir tek Kur an harfine on sevap veriliyorsa, bu gecede her bir harfine yirmi bin sevap verilmektedir


Bu bakimdan tam bir ihlasla çalisip ihyasina gayret gösterebildigimiz takdirde Berat Kandili elli bin senelik bir ibadet hayatinin sevabini bir gece içinde bize kazandirabilir.


“Onun için elden geldigi kadar Kur an ve istigfar ve salavatla mesgul olmak büyük bir kardir.”


Tek kisinin çalisma ve kazanma gücü maddi hayatta oldugu gibi manevi hayatta da sinirlidir diyorsak, bunun çaresi vardir. Ayni gayeyi paylasan ve dünyada ayni maksatla yasayan mü min kardeslerimizle birlikte teskil ettigimiz manevi sirket; bize hesabindan aciz kalacagimiz sonsuz bir manevi serveti kazandirabilir.


Üstelik maddi kazançlarda kar, ortaklar arasinda bölünerek küçüldügü halde manevi karda böyle bir sey kesinlikle söz konusu degildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi esya gibi küçülmez ve bölünmez.


Imam-i Gazali Hazretleri el-Ihya da, Berat Gecesinde yüz rekat namaz kilinmasi hakkinda bir rivayete yer verse de, hadis alimleri bu namazin sünnette yerinin olmadigini, böyle bir namazin Hicretten 400 sene sonra Kudüs te kilinmis oldugu tesbitinde bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.