Uncategorized

Berlinde Iftar

Berlin’den Burak Karahan Bildiriyor.


Türk Cemaati Berlin, Gloria Dügün salonunda iftar yemegi verdi
 
TGB tarafindan Gloria adli dügün ve eglence salonunda verilen iftar yemegine, Türkiye nin Berlin Baskonsolosu Mustafa Pulat, Berlin eyalet meclisi üyeleri Özcan Mutlu, Kurt Wansner, Christoph Meyer,Berlin eyaletinin uyum ve göç sorumlusu Günter Piening Türkiye nin Berlin Büyükelçiligi ve baskonsolosluk yetkilileri, dernek temsilcileriyle çok sayida davetli katildi.Iftardan sonra bir konusma yapan Berlin eyaletinin uyum ve göc sorumlusu Piening: Ramazan lari ve iftarlari birlikteligimizi göstermek icin kullanmaliyiz. Bu toplumda her dinin ve her insanin yeri olmasi lazim dedi.


Baskonsolos Mustafa Pulat ise Türk Cemaati Berlin in genclere meslek egitimi saglanmasi konusunda ve diger faaliyetlarla öne cikan bir dernek oldugunu, tüm projelerde arkasinda olduklarini söyledi.
 
Milletvekili Özcan Mutlu da Almanya da 3,5 Milyon Müslüman in bu ülkeye ait oldugunu ve Islam Konferansinda alinan kararlarin uygulamaya konulmasi ve ülkedeki yabancilarin kabul görmesi gerektigini söyledi.


TGB Baskani Bekir Yilmaz, uyumun tek yönlü olmadigini, vermek ve almak üzerine kurulu bir proje oldugunu, katilim süreci içinde kaynaklarin esit bir sekilde dagitilmasi gerektigini söyledi.
Almanya da yasayan göçmenlerin Almanca ögrenmeleri gerektigini, ancak ana dilin de önemsiz olmadigini ifade eden Yilmaz, Islam dininin de ülkede Hristiyanlik ya da Yahudilik gibi yasal açidan resmi bir din olarak kabul edilmesi gerektigini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.