SON DAKİKA!
binaliyildirimgiresunorduhavaalani

BİNALİ YILDIRIM YAPTIĞI HESAPLA BAHÇELİYİ ARATMADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yapımı devam eden Ordu-Giresun Havaalanı inşaatını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

binaliyildirimbakaninceleme

Bakan Yıldırım daha sonra deniz dolgusu için taş getiren bir kamyonu kullanarak denize taş döktü.

Trabzon’daki bir programa katılmak üzere Ankara’dan havayoluyla Trabzon’a hareket eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, uçağının Trabzon Havaalanındaki olumsuz hava koşulları nedeniyle Samsun Havaalanına inmesi üzerine karayoluyla Trabzon’a geçerken Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden Ordu-Giresun Havaalanı inşaatını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ı Gülyalı ilçesinde Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ordu Vali Vekili Ömer Adar karşıladı.

Daha sonra Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı şantiye binasında yüklenici firma şantiye şefi Ömer Işık’tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ordu-Giresun Havaalanı inşaatının planlandığı şekilde hızla ilerlediğini söyleyen şantiye şefi Ömer Işık, bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında Bakan Yıldırım’a bilgi verdi.
Şantiye şefi Ömer Işık, Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında 7 km’lik koruyucu mendirek çalışmalarının devam ettiğini, 45 metre genişliğinde ve 3 km uzunluğundaki pist alanının dolgu çalışmalarına 15 Haziran 2012 tarihi itibariyle başlanacağını, mendirek dolgu çalışmalarında 780 metreye ulaşıldığını, havaalanı inşaatının planlandığı şekilde hızla sürdüğünü kaydetti.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Yıldırım şunları söyledi.:

“Ordu-Giresun Havaalanı, Türkiye’de bir ilk olacak. Ordu ve Giresun illerimize hizmet verecek, deniz üzerinden dolgu yapılmak suretiyle gerçekleştirilen ilk havaalanı olma özelliğine sahip. Gördüğünüz gibi Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı önemli bir çalışma yapılıyor. 30 milyon ton sadece dolgu var. Bu bakımdan proje zor bir proje, pahalı bir proje. Ama konu insan olunca, insana hizmet olunca biz bunları çok önemsemiyoruz. Ordu Giresun Havaalanı projesi, yıllardan beri bölgenin hep gündeminde olmuş, dillere destan olmuş bir projedir. Nihayet bölge insanımızın bu özlemini giderecek adımı attık. Bugün şantiyede proje müdürünün bana verdiği bilgiler de doğrusu hoşuma gitti. tercinin programın planlandığının biraz daha önünde uygun bir şekilde seyretmesi memnuniyet verici. Tabii taşocağının belirlenmesinde, temininde valilerimizin, yerel yöneticilerimizin, milletvekillerimizin, sayın bakanımızın ciddi katkıları var. Kendilerine teşekkür ediyorum bu vesileyle. Bugün biz Trabzon’a gidecektir. Sis nedeniyle gidemedik. Samsun’a indik ama bu bir hayra vesile oldu. Ordu Giresun Havaalanı şantiyesine de görme fırsatımız oldu.”

Yapılan havaalanını Ordu ve Giresun’un ortak kullanacağını belirterek, proje hakkında bilgi veren Yıldırım, 30 milyon ton dolgu kullanıldığını söyledi. Projenin pahalı ve zor olduğunu belirten Yıldırım, temelin geçen yıl 22 Temmuz’da atıldığını hatırlatarak, “528 iş gününde bitecek. Yanlış olmasın, onun esprisi ne? 52 Ordu plakası, 28 Giresun plakası. 2’si ortak, 5 bir tarafta, 8 bir tarafta oldu 528. Temel atarken öyle ani gelişti hesabı orada yaptık. Herkes de razı oldu. Şimdi onun takipçisiyiz. İçişleri Bakanımızın da, İdris Bey’in de bileti var 528’nci güne. Tüm gayretimiz onun bileti yanmasın diye. Yoksa cepten ödeyeceğiz” diye konuştu.

Bir basın mensubunun ‘Havaalanının isimin ne olacak?’ şeklindeki sorusu üzerine de açıklama yapan Bakan Yıldırım, “Havaalanını yapalım da iş isme kalsın. Şimdiden isim derdine, tasasına düşmeye gerek yok. Her iki ilin ortak değerlerini yansıtan güzel bir isim bulunur. Önümüzde daha 1,5 yıllık bir zaman var. Ordulular, Giresunlular bu konuyu konuşsunlar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.