SON DAKİKA!

BU AÇIKLAMA HER ŞEYİ ANLATIYOR

Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde Cumartesi günü oynanacak Yeşil Giresun Belediyespor – Trabzonspor maçı öncesi Yeşil – Beyazlı Kulüp Başkan Vekili Bülent Yavuz önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Vekili  Bülent Yavuz, yaptığı açıklamada, “Maçın sonucu ne olursa olsun konuklarımız zarar görmeden döneceklerdir. Bugüne kadar da Giresun’da kimse zarar görmemiş, tarafımızdan ağırlanmıştır. Bırakalım, sahada basketbol kazansın” dedi.

“Trabzonspor basketbol takımı kulübü yönetimindeki arkadaşlarımız rahat olsun. Kimse bizim düşmanımız değil ve buraya bir savaşa gelmiyorlar” diyen

Başkan Vekili Bülent Yavuz, şunları söyledi:
“Cumartesi günü Giresun’da sadece bir basketbol maçı oynanacak. Taraftarımız da takımını en iyi şekilde centilmence destekleyecektir. Trabzonspor kulübünde oynayan sporcular da bizim kardeşlerimizdir ve belki ileride bazıları YGBS’de oynayacaktır. Maçın sonucu ne olursa olsun geldikleri gibi hiçbir zarar görmeden Giresun’dan ayrılacakları hakkında tartışmaya girmeye bile gerek yoktur. Bu Giresun’da hep bu şekilde olmuştur, bu maçtan sonra da yine böyle olacaktır.
Trabzon yöneticilerinin; Kendilerinin ve Trabzonspor oyuncularının can ve mal güvenliği sağlanamayacağından dolayı tarafsız saha istenmesi gibi saçma sapan, sanki Giresun’da daha önce bunu gerektirecek en ufak bir olayın yaşanmışlığı varmış gibi, bizi ve taraftarımızı daha maç oynanmadan zan altında bırakacak ve gerginlik yaratmak amaçlı bir strateji izlenmesi de bizi son derece üzmüştür. Kendilerine hatırlatmak isteriz ki rakip taraftarın alınmama kararı tamamen il güvenlik kurulu kararı tarafından, salonumuzun fiziki koşulları ve yetersizliği sebebiyle iki takımın rakip taraftarlarının ayıracak bir bölümün olmaması sebebiyle alınmış bir karardır. Ve bu karar sadece Trabzonspor için alınmış bir karar da değildir. 7.500 kişilik Hayrı Gür gibi 400-500 ev sahibi taraftarın basketbol maçı izlediği bir salonda 200 rakip taraftara yer vermek bir lütuf değildir. Bu gibi konularda il güvenlik kurulunun alacağı kararlar bağlayıcıdır. Hiç bir kulüp yönetimi kendi kafasına göre ‘ben taraftar alıyorum veya almıyorum’ diyemez. Ve İl güvenlik kurulları spor kulüplerinin yöneticileri tarafından oluşturulan bir kurul da değildir. Keşke bizim de Hayri Gür gibi bir salonumuz olsaydı o zaman hem misafir nasıl ağırlanır, hem de bir basketbol maçı kaç kişi ile izlenir gösterebilme şansımız olurdu. Ve kesinlikle aramızda 45 dakika bulunan kardeş şehrimizin taraftarına normal fiyatın 4 katı fiyat uygulaması gibi samimiyetten uzak bir davranış içerisinde bulunmazdık.
Biz oradaki maçımızda Trabzonspor Basketbol kulüp başkanından ne bir hoş geldin duyduk, ne de çıkan olaylar sonrasında kendisini ortalıklarda gördük. Hatta maç sonunda salonun güvenliğinden sorumlu Jandarma Komutanı bize tüm görev arkadaşları ile birlikte Trabzonspor basketbol kulüp başkanı hakkında kendilerine mukavemet ettiği ve görevlerini yapmalarına engel olduğu için şikâyette bulunacağını beyan etmişlerdi. Kendileri bizim sahamızda aynı şeylerin yaşanmayacağından emin olabilirler. Maçımıza gelecek olan tüm yönetici arkadaşlarımız bizim misafirimizdir. Trabzonspor maçı Giresun için hedefleri doğrultusunda iyi bir basketbol oynayarak kazanmak istediği, maçın sonucu ne olursa olsun ama sonunda basketbolun ve sporun birleştirici özelliğinin kazanmasını dilediğimiz bir maçtır.

Bu tartışmaların başka bir amacı da YGBS için ikinci ligde bu şekilde olanaksızlar varken Beko Basketbol Ligi’ne çıkarsa ne yapacak konulu bir tartışma başlığı açma isteğinin bir parçası da olabilir. Lige son anda katıldığımız için yapamadığımız salondaki düzenlemeler bir dahaki sezona kesinlikle yetiştirileceğinden ve rakip takımın taraftarının salona girebilmesi için gerekli tüm şartlar önümüzdeki sene için sağlayacağımızdan kimsenin en ufak şüphesi olmasın.

Gerginlik yaratıcı ve maçın stresini artırmayı hedefleyen tartışmalardan sonuçta her iki takım da zarar görecektir. Biz şehir olarak basketbolu seviyoruz. Yendiğimizde seviniyoruz; yenildiğimizde takımımızı soyunma odasından geri çağırıyoruz, biz basketbolun tadını çıkartmak istiyoruz; sadece o tatları ve o heyecanı aşılamak istiyoruz insanlara, biz maçları sadece sahada oynamak istiyoruz. Bizim için hiç bir galibiyet, hiçbir şampiyonluk daha değerli değildir bu fotoğraftan ve diyoruz ki bırakalım sahada basketbol kazansın.” dedi….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.