SON DAKİKA!

BU HABERLEŞMEDE FATURA GELMİYOR

Giresunlu Amatör Telsizciler, her yaştan meraklılarıyla, iletişimde en basit yöntemlerle hayatta kalmayı ve hayat kurtarmayı öğreniyor.

Giresun Radyo Telsiz Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Ali Demiralp, haberleşmede teknoloji hayatımıza yenilikler getirse de amatör telsizciliğin daima farkının ve öneminin var olacağını söyledi.

Giresun’da 7’den 70’e amatör telsizciliği sevdirmeye çalıştıklarını belirten Ali Demiralp “Uyduların devre dışı kalmasıyla, telefonların, internetin çalışmadığı bir ortamda haberleşmenin tek çaresi telsizdir. Telsiz aslında haberleşmenin temelidir. Radyo frekanslarını, cep telefonlarının mantığını bulan amatör telsizciler olmuştur. Bilinmelidir ki deprem bölgelerinde baz istasyonlarının, telefonların kesildiği afet dönemlerinde iletişimi sağlayan da amatör telsizcilerdir. Biz de Giresun’da amatör telsizciliği yaygınlaştırmak adına değişik meslek dalından meraklıların katıldığı akşam programlarında en basit yöntemlerle en büyük ölçekte fayda oluşturmanın yöntemlerini öğretmek için derneğimizde bir araya geliyoruz” dedi.

Bunun yanı sıra amatör telsizcilerin kendi aralarında telsizle haberleştiğini de kaydeden Ali Demiralp “Fatura korkusu yaşamadan, amatör telsizciler kendi aralarında dünyanın neresinde olursa olsun haberleşebiliyor. Dünyanın bir yerinde yaşanan depremden haberdar olabiliyor. İhtiyaç duyulduğunda afet bölgelerinde haberleşmeyi sağlayabiliyor. Biz de bu doğrultuda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Giresun Sanayi Sitesi’nde dernek binamız vardır. Bu dernek binamızı bizlere kazandıran sanayi esnafımıza da teşekkür etmemiz gerekir. Onların destek ve katkılarıyla bu dernek binasına sahip olduk” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.