ARŞİV

Bu Kafatasi Nerede Bulundu?

 


Arkeolojik kazi çalismalari yerinde görmek için adaya giden Vali Sahin, buluntulari inceleyerek, yetkililerden bilgi aldi. Vali Sahin, burada gazetecilere yaptigi açiklamada, çalismalarin çok uzun zaman sürecegini ve maliyetinin de yüksek olacagini söyledi.

Her ne olursa olsun kazi çalismalarina devam edeceklerini ifade eden Vali Sahin, “Su anda isçi ve uzmanlarin olusturdugu 13 kisilik bir ekiple çalismalari sürdürüyoruz. Bu çalismalar bize burada çok eski zamanlarda yasamin oldugunu göstermekte. Buradaki çalismalarin çok yanlislari ortaya çikaracagina ve birçok yanlisin da düzeltilmesine vesile olacagina inaniyorum. Kazi çalismalari devam ederken buranin isiklandirilmasi, kameralar ve internet ile dünyaya aktarilmasi islemleri yapilacak ve yine adanin imar plani çikarilacak. Ayrica sözünü de aldik ileride adaya günübirlik çikislari saglayacak teleferik sistemi kurulacak. Açik söylüyorum bu gizemli ada sesini herkese duyuracak” diye konustu.


Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertekin Doksanalti ise eldeki yazili kaynaklardan adanin 2 bin 300 yillik oldugunu bildiklerini, ancak kazi öncesi hiçbir sabit veriye sahip olmadiklarini anlatti


Sadece üç günlük çalismayla 2 bin 300 yillik gibi bir tarihin aydinlanmaya basladigini anlatan Doksanalti, “Burasi antik dönemden itibaren kutsal alan olarak kullanilmis. Bu özelligi son yasantinin oldugu ana kadar korunmus ve kutsal alan olarak kullanilmis. Süreç içerisinde burasi manastir kaleye dönüsmüs. Hem dini hem de güvenlik amaçli bir ileri karakola dönüsmüs. Buradaki ilk kazi çalismalarimizda mozaik parçalarini kaçak kazilarin tahrip etmesi nedeniyle ancak çok parça parça çikarabildik. Burasini Kilise olarak düsünüyoruz. Hemen yaninda da kesislere ait mezarlar çikarildi. Ancak bu bilgileri su anda tahmini olarak söyleyebiliyoruz. Su ana kadar 4 veya 6 kisiye ait mezar ortaya çikarildi” ifadesini kullandi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.