ARŞİV

Bu Mantari Ancak Alucra da Görürsün

Essek göbegi mantari genelde Haziran ayi yagmurlar sonrasi ortaya çikiyor. Yaklasik kilolari 8-9-10 kilo agirligi da olabiliyor.


Köylüler önce bu mantari haslayip soganla kavurarak pisirip yeniliyor.  Istanbul’da adi “mantar sote”…  Bu “essek göbegi” mantarinin belirli hastaliklara bir sifasi var mi? bilinmemektedir. Bu konuda gerekli mercilerle irtibata geçerek, arastirilmasi gerekir.
 Son yillarda en gözde besinlerinden birisi olan mantar, gerçek bir saglik hazinesi.. Yapilan arastirmalarda, Mantarin içerdigi vitamin ve mineraller sayesinde yaslanmayi geciktirdigi, alzheimer dan koruyucu özelligi oldugu belirlenmis. pek çok türü olan mantarin, bazi türlerinin, zehirli oldugu biliniyor ve bu da ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Ama zehirsiz mantarlar, oldukça degerli besin kaynagi olarak gösteriliyor.Zehirli olan mantarlara dikkat etmeyi ihmal etmeyin.. Bu konuda bilgili kisilere gösterdikten sonra yenilmesi gerektigini sakin unutmayin…


Tülay Dolu
www.alucra.com
Resimler: Mehmet Arpaci


 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.