SON DAKİKA!

BU SARAYBURNU BULANCAK’TA

Karadeniz’in ve Cumhuriyet döneminin Osmanlı mimarisi ile yapılan en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Giresun’un Bulancak ilçesindeki Sarayburnu Camii inşaatının, 2014 yılı başında tamamlanacağı belirtildi.

İnşaatı 26 yıldır süren caminin tamamlanmasıyla Osmanlı ve Selçuklu tarzı ile modern mimarinin unsurlarını bünyesinde barındıran bir eserin ortaya çıkacağı bildirildi.

Hem Osmanlı hem de Selçuklu mimarisine ait özellikleriyle dikkat çeken Sarayburnu Camii, selahatin camilerdeki bir çok özellik dikkate alınarak projelendirildi. Selahatin camilerinin bir nevi özeti durumunda olan Sarayburnu Camii’nin inşaatı 26 yıldır sürüyor. 1987 yılında yapımına başlanan cami, işçiliğindeki göz kamaştırıcı estetik detaylarla da dikkat çekiyor.

Henüz inşaatının tamamlanmamasına rağmen 6 bin 500 kişi ile camide programlar yaptıklarını söyleyen Sarayburnu Camii ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Ziya Sipahi, “1987 yılının 6. ayının 13’ünde Giresun valimiz, ilçe kaymakamlarımız, çevre il yöneticileri, ilimiz yöneticileri, şehir eşrafı ve geniş bir halk katılımıyla camimizin temelini attık. Taş bir eser yapalım, kalıcı olsun, klasik yapımız olsun dedik. Giresun tarihi eser dokusu olarak biraz dolu dolu olsun istedik. İstanbul Şehzadebaşı Camii ölçülerinden yola çıkarak Selçuklu ve Osmanlı mimarisini harmanlayıp bir eser ortaya çıkarmış olduk.” diye konuştu.

Caminin eski Osmanlı eserlerindeki bilinen tüm estetik ve matematiksel kayıtlar dikkate alınarak yapıldığını belirten Y.Ziya Sipahi, “Geometrik ve estetik süslemelerde, bunun yanında ses akustiği ile ilgili tüm hususlarda Osmanlı eserlerini dikkate aldık. Bu yönü itibariyle Sarayburnu Camii bir nevi Osmanlı selatin camilerin özeti oldu. Yine günümüz modern mühendislik hesaplarını da tüm ince detaylarıyla dikkate aldık. ve sonuç olarak da Karadeniz Bölgesi’nin en büyük camisi ama Osmanlı’dan sonra yakın tarihimizin de doğal malzemeyle bu büyüklükte yapılan tek eseri meydana gelmiş oldu.” dedi.

İnşaatta sona yaklaştıklarını da sözlerine ekleyen Yusuf Ziya Sipahi, çevre düzenlemelerinin de tamamlanmasının ardından Sarayburnu Camii’nin, bölgenin sembol yapılarından biri olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.