Uncategorized

Bu Siirler Giresun u Anlatiyor

Derya Tosun Yilmaz ve Siirleri / Hikmet OKUYAR
 
Yillar önceden; siir dünyasindaki asik, ozan, sair, siir yorumcusu, bestekar, saz ve ses sanatçisi dostlarla tanistiracagim Giresunlu Bayan Sairler arasindaydi; Giresun, Alucra, Çalgan Köyü dogumlu; Elazig Gelini, Alucrali Sair, Siir Yorumcusu, Derya Tosun Yilmaz.
Gerçi, Elazigli Siir Dostu Gaggoslar; Yilmaz Sair Derya için Derya Sair bizim sanatçimiz oldu.O bizim Gaggos Gelin Sair deseler de ben yine de Harput-Kelkit Vadisi coskusu içinde yazacagim yazacaklarimi..


Hayatimin yarisini Harput – Hazar kültür sanat ortamlarini, siir rüzgarlarini hissederek paylasmis bir siir dostu olarak; Sair Derya Tosun Yilmaz ismini hece siiri içinde görünce çok duygulandim.

Alucra Türküsü isimli çok meshur eserimi yasayarak yazdigim topraklarda,  Arif ozanlarin havasini soludugum mekanlarda, yetisip Egribel in ötesinde berisinde Siir sevdasi ile ismini duyurmaya ve Kelkit Vadisi nde Pirimiz Abdi Beg askina aylarca yillarca birebir görüsmek için bekledigim isimdi Sair Siir Yorumcusu Derya Tosun Yilmaz.Özel yetenekli oldugu ilk defa ögretmenleri tafindan kesfedilen Derya Tosun Yilmaz siir agirlikli kompozisyon yarismalarinda ilk tesvik ödüllerini ortaokul yillarinda almaya baslamasi lise ve üniversite yillarini da siir konusunda daha heyecanli çalismalarla degerlendirmesi sairlik meslegi ile istigal edeceginin isaretiydi.
Serbest siir yazimi ile baslayan Siir Sevdasi , Derya Tosun Yilmaz i hece ile siir yazmaya yönlendirmis: 
 

 

 

 

……………..K A D I N

=


Sevgisiyle kusatir alemleri


Rahim sifatiyla incidir kadin


Bülbül gibi costurur kalemleri


Askin mektebinde öncüdür kadin


 


Içi,masum, çocuk halleri vardir


Kimine anadir,kimine yardir


Kimine çiradir, bir ömür hardir


Bazi müjde, bazi sancidir kadin


 


Girdigi ortamda degisir hava


Disi kustur yapar bizlere yuva


Dertli olanlara oluyor deva


Bazi attar, bazi fencidir kadin


 


Türlü renkte çiçek dali gibidir


Sifasi çok, anzer bali gibidir


Efsunlu mutluluk yolu gibidir


Yolda kalanlara hancidir kadin


 


Derya der bestedir onlar dillerde


Tualde notada türlü hallerde


Serpilir gonca gül naif ellerde


Kahi beyaz, kahi zencidir kadin


=


Derya Tosun YILMAZ


 


isimli siiri gibi yogun ilgi ile okunan siirlerine yapilan övgülerle bütünlesen


okuycularin begenisi sayesinde insani ve erveni ilgilendiren her konuda siir yazmada yeni yeni basarilara ulastirmistir.
 
Ilesam  Üyesi, Uluslararasi Sanatçilar ve Edebiyatçilar Dernegin’in Genel Sekreteri, El Sanatlari Ögretim Görevlisi olan; Sair, Siir Yorumcusu, Derya Tosun Yilmaz düzenli olarak Çini,Tezhip, Folyo ve Hat çalismalari da yapmaktadir.Giresun dan  Egribel in ötesinden berisinden Kelkit Vadisi den Hazar-Harput yöresinden ve hala yasamakta oldugu Ankara nin kültür sanat çevrelerinden aldigi kültür sanat sevdasi ile siir yüklü duygularla sanatla iç içe yasayan Sair, Siir Yorumcusu, Yazar Yilmaz; siirlerini ve nesirlerini diger el sanati ürünleriyle harmanliyarak bir serde toplayip sanatseverlerin begenisine sunmayi planlamaktadir.


Zehra Yimaz, Emine Usta, Fatma Soydan, Gülsen Kaval, Serpil Gürgen, Sebingüllü Alyazmali, Fatma Arik Pampal, Nermin Yilmaz Budak, Filiz Bayrak, Zeynep Demirbas, Hatice Sakin isimli Giresunlu Bayan Sairler ile daha yakidan tanismasini; siir etkinliklerinde, serbest ve hece ile yazdigi siirlerini; SIIR YORUMCULUGU mesleginin de uzmani olarak cesaretle sunmasini istedigim Inciler Getir , Serçenin Sevdasi , Çaresiz isimli siirleriyle  siir tarzi hakkinda ipuçlari veren Sair Derya Tosun Yilmaz in siir dünyasinda hak ettigi yeri, siir güzelligindeki hizmetleriyle alacagina olan inancimi yineliyor; Elazig – Giresun, Murat – Kelkit coskusu içinde Elazig Gelini Alucrali Derya Sair imzali Alucra m siirini  paylasiyorum..Yeni yeni siirlerde bulusmak dilegiyle..


 ……………………ALUCRA M


=


Niye nazli nazli durursun söyle?


Dargin misin bana canim Alucra’m


Yazgim senden ayri yazilmis böyle


Babamin topragi kanim Alucra’m.


=


Vadem dolacak su gurbet ellerde


Kokunu ararim esen yellerde


Hem rüyalardasin hem hayallerde


Sensiz sizili sol yanim Alucra’m.


=


Senden uzaklarda tükenir ömür


Gözlerim yaslidir cigerim kömür


Gelmeden Mevla’dan o yüce emir


Vuslati müjdeler tanim Alucra’m.


=


Efkara sürükler emsalsiz dünler


Derya’da saklidir özlenen günler


Zoruma gidiyor bu hazin sonlar


Maziye gizlenmis anim Alucra’m.


Derya Tosun YILMAZ / ANKARA


Netice itibariyle, Sair Derya Tosun Yilmaz imzali nice siirlerde bulusmak dilegiyle; siir dostlarimiza Sebingülü sunumlarimizla selam sevgi saygi..


 Hikmet OKUYAR/Süsiyad Baskani


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.