Uncategorized

Bugün Mevlit Kandili

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Bardakoglu, Mevlid Kandili nedeniyle yaptigi açiklamada, 25 Subat Persembe gününü Cuma ya baglayan gece, tüm insanlara rahmet elçisi olarak gönderilen, peygamberlik zincirinin son halkasi olan Hz. Muhammed in Hicri Takvime göre dogumunun idrak edilecegini belirtti.


Bardakoglu, yaptigi açiklamada, Kur an ve bütün ahlaki erdemleri sahsinda toplayan Hz. Muhammed in tüm insanliga bir kurtulus ve dirilis çagrisi yaptigina dikkati çekerek, Mevlid Kandili ve diger mübarek gün ve gecelerin, bu çagriyi gönlümüzde, zihnimizde ve hayatimizda diri ve canli tutmak adina firsat günleri oldugunu ifade etti. Bardakoglu, sunlari kaydetti:


Dünyanin sanal ve geçici mesgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatimizi ve gelecegimizi ipotek altina aldigi modern dönemde, Rabbimizin rahmet yüklü mesaji Kur an-i Kerim i ve alemlere rahmet olarak gönderdigi Peygamberimiz in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur an a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz in örnek hayatini ve ahlakini rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacimiz var. Çünkü Kur an ve Sünnet, bizi siradan bir canli olmaktan kurtarip aslimiza döndüren bir çagri olarak, bize kendimizi, Rabbimizi ve varolusun sirrini tanitan bir hakikat bilgisi olarak 14 asirdir bizleri korumus, dünya hayatinin engebeli yolculugunda dimdik ayakta durmamizi ve dosdogru yol üzere yürümemizi saglamistir.


Öyleyse Mevlid Kandili nde Kur an la ve Peygamberimizin sünneti ile bulusalim, onlari evimize misafir edelim, Peygamber Efendimizi daha yakindan taniyalim, çocuklarimizi O nun sevgisi ile yetistirelim, Kur an-i okuma ve anlamayi ibadet, yasamayi hayatimizin gayesi edinelim. Bu duygu ve temennilerle, Sevgili Peygamberimizin dünyayi sereflendirmesinin yil dönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanliga rahmet ve huzur getirmesini, O nu ve insanliga getirdigi en büyük hediye olan Kur an i yakindan tanimamiza ve çagrisi etrafinda birlesmemize vesile olmasini Yüce Mevla dan niyaz eder, vatandaslarimizin, soydaslarimizin ve bütün Islam aleminin Mevlid Kandili ni tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.