BULANCAK

BULANCAKLILARIN DERE İSYANI

Giresun’un Bulancak ilçesi halkı ilçe merkezinden Deniz’e dökülen derelerin halen ıslah edilmemesine vatandaşlar büyük tepki gösterdi.

Giresun’un Bulancak ilçesinde şehir içinden geçip denize ulaşan Bulancak Deresi, Karadere ve İncüvez dereleri aşırı yağışlar nedeni ile zaman zaman taşarak sel afetine neden oluyor. Son olarak 2009 yılında ilçede yaşanan sel afetinden sonra DSİ Giresun Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerin ardından bu derelere istinat ve taşkın koruma duvarları yapılaması gerekli görülmüştü.

Aradan geçen 4 seneye rağmen derelerin taşkın koruma duvarlarının bir türlü yapılmadığını belirten Mahalle sakinleri, DSİ Giresun şubesi tarafından yapılan açıklamalara rağmen halen bir gelişme yaşanmadığını belirttiler.

Bulancak Mahallesinin, Ucarlı Caddesi sakinleri, Ömer Üstündağ Caddesi sakinleri ile Beşikçioğlu Camii çevresi sakinleri adına konuşan Yılmaz Pirgayipoğlu “2009 yılında Bulancak ilçemizde yaşanan 2 sel afetinde mahallemizden geçip denize dökülen Bulancak Deresi taşkın sularıyla mahallemiz halkına sıkıntılı anlar yaşatmıştır. Yaşanan sellerde sel suları, Ucarlı caddesinin bir bölümünde yol ve yol içinde bulunan mahalle kanalizasyon borularını da yıkarak denize sürüklemiştir. 2009 yılından beri her sene bizlere, ‘DSİ dere kenarına istinat duvarı çalışmaları yapacak ve etrafa yayılan kokular ortadan kalkacak’ sözleri söylenmiştir. Giresun’umuzun birçok ilçesinin dereleri taşkından korunmak için istinat duvarı çalışmaları programa alınırken, Bulancak derelerini 4 senedir yatırım programında göremedik. Her yağmur yağışında dereler, kenarlarında ki toprak yüksekliklerini yok ederek denize sürüklemektedir.

Her sene konuyu gündeme getirmemiz sonrasında sadece derenin ortasında ki taşlar temizlenerek yağmur sularının daha fazla akışı sağlanarak daha fazla zarar vermesi sağlanıyor. DSİ’den yapılan son açıklama da; 2013 yılı devlet yatırım programına alınacağı ve ihale edileceği belirtildi. Ancak şu ana kadar atılan bir adım yok” diye konuştular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.