Uncategorized

Bursa Giresunlulari Egribeli Uçurdu

‘’Egribel tünelinin insasi Egribel geçidinin arkasinda yatan potansiyeli görmekle mümkündür.’’

 

Bursa Giresunlular Kültür ve Dayanisma Dernegi Baskani Orm. Mühendsi Üzeyir AKTAS Bursa da faaliyet Gösteren Giresun ilçeleri ve köy dernek baskanlariyla, önümüzdeki günlerde yapilacak sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda genel istisare toplantisinda yaptigi konusmada egribel tünelinin insasinin yalnizca Sebinkarahisar ilçesinin veya Giresun ilinin meselesi olmadigini bu projenin ulusal bir proje olmasi gerektigini vurguladi.

 

Aktas, Egribel tünelinin yapilmasiyla Türkiye’nin hatta dünyanin güneyiyle kuzeyinin en kisa yolla birlesmesinin ülke ve dünya ekonomisine çok büyük katkilar saglayacagini söyledi. Türkiye’nin güneyi ile kuzeyinin bilestiren bu projeye sadece Egribel tüneli yapilsin mantigi ile bakilmasini kisir kaldigini, sadece Sebinkarahisar ilçesinin vilayete olan karayolu mesafesini kisaltma projesi olarak algilanmasina sebep verildigini bu sebepten dolayi Egribel tünelin yapilmasinin çabalari Giresun’nun gündeminde sikisip kaldigini vurguladi.


 


 

Türkiye’nin güney-kuzey oto yol projesi kapsaminda degerlendirilmesi gereken Egribel tüneli insasinin bir an önce ulusal bazda yer almasi için gerekli olan faaliyetlerin bu konuya duyarli yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, yöre milletvekillerimiz tarafindan yapilmasi gerektigini söyleyen Aktas söyle devam etti. Bizler ne zaman bu projenin fizibilitesini çikartip, ekonomik, sosyal yararlarini ortaya koyarsak ve  Mersin’in, Adana’nin, Kayseri’nin, Erzincan’in, Sivas’in, Gaziantep’in, Malatya’nin önde gelen sanayi, ticaret ve meslek odalarina, yerel yönetimlerine, milletvekillerine, bu bölgelerden seçilen bakanlara, ulusal bazda bu bölgelerde yatirimlari olan siad üyelerine, yabanci sermayeli firma temsilcilerine anlatirsak, onlari da ikna edip bu proje dahil edersek egribel tünelinin insasi  ve birçok haksizliklara maruz kalan güzel ilimizin gelismesi hayalden öte gerçege daha da yakin olacagi inancini tasimaktayim.

 

Globallesen dünya ekonomisinde bölgesinde istikrar örnegi olan ve gittikçe ekonomisi büyüyen Türkiye, stratejik önemi gün geçtikçe daha da artmakta ulusal ve uluslararasi firmalarinin yatirimlari çogalmaktadir. Ülkemizinde yer aldigi cografyada meydana gelen gelismeleri de dikkate aldigimizda Türkiye’nin önemi her geçen gün artmaktadir. Bununla birlikte enerji ihtiyaci da artmaktadir. Türkiye enerji ihtiyacini karsilamak için birçok alternatifler ararken ve petrolde disa bagimliligi devam ederken bu projenin saglayacagi tasarruf, istihdam, sanayilesme, sosyal gelisim, Ülkemizin cari açigindaki azalma, dövize bagimliligimizdaki azalmanin, ülke ve mütesebbis ekonomisine arti katkilari bu projenin maliyetinden yüzlerce kat fazla olacaktir.

Bu proje dogal kaynaklarin kaynagi Afrika’yi, Hint okyanusuna kiyisi olan sanayi ülkelerini, orta doguyu; dünyanin kuzeyinde yer alan, kuzey avrupa ülkelerine, Rusya’ya, Baltik ülkelerine en kisa yoldan birlestiren bir projedir. Dünya harikasi Istanbul’umuzun güvenligini artiran, bogaz gemi trafigini azaltan bir projedir. Bu proje demir ag baglantisiyla güçlendirildi takdirde asrin projesi, Giresun Limanini dünyanin en önemli limani haline getirecek bir proje olacaktir.

 

Bizler Bursa Giresunlular Dernegi olarak bu projenin ön fizibilite çalismasinin yapilmasinda, bilimsel bir çalismayla projenin jeo stratajik önemini, ekonomik, sosyal yararlarini ortaya konulmasinda ve bu projeyi il il dolasip anlatmaya, ülke meselesi haline getirilmesinde grev almaya haziriz. Fikir üreten ve ürettigi fikrin takipçisi ve uygulanmasinda yer almayi kendimize amaç edindik. Bu proje kapsaminda Egribel tünelinin yapilmasi, kilit noktadir, dügümü çözendir. Ancak hedeflenen projede yalnizca bir ayrintidir. Egribel tünelinin insasi egribel geçidinin arkasinda yatan potansiyeli görmekle mümkündür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.