Uncategorized

Buyurun Asil Rezalete

Saglik müdürlügü, bu kez kentlerde içme sularinin temiz, klorlama yapmayan
beldeler ile köy sebekelerinin insan sagligini tehdit edici boyutta kirli oldugunu açikladi


Giresun Saglik Müdürlügü, il genelindeki içme sularinin kirli oldugu yönündeki adeta skandal niteligindeki açiklamasinda geri adim atti. Müdürlük, konuyla ilgili tekzip açiklamasinda bulundu.


Müdürlükten yapilan yazili açiklamada, bu kez, kentlerde içme sularinin temiz, klorlama cihazi bulunma-yan beldeler ile köy sebekelerinin ise kirli oldugunu açikladi.
Açiklamada, geçtigimiz hafta içeri-sinde “Il Su Izleme Kurulu” toplantisinin yapildigi hatirlatildi.

Toplantida, Saglik Müdürlügü ve tasra teskilatlarinca 2009/2010 yillarinda yapilan “Içme ve Kullanma suyu sanitasyon çalismalari” ile ilgili genel bir degerlendirme yapildigi vurgulanan açiklamada,”Yapilan bu degerlendirmeye esas il ortalamasi baz alinmis, il ortalamasini olumsuz etkileyen hiç klorlama cihazi temin edilmemis ve dezenfeksiyon yapilmamis su kaynaklari, kaptajari ve depolarinin bakim ve temizligi yapilmayan Köy Içme Suyu Sebekeleri masaya yatirilarak alinmasi gereken acil tedbirler üzerinde durulmustur. Tabii ki, basta il merkezi ve ilçe belediyelerimiz olmak üzere, içme suyuyla ilgili yatirim yapmis, otomatik klorlama cihazi temin etmis ve sebeke suyunu sürekli ve düzenli dezenfeksiyon yapmakta olan Belediyelerimizin içme sularinin içilebilirligi, yürürlükteki yönetmeliklerde belirtilen standart-lara uygun oldugu görülmektedir” denildi.

 

Açiklamada, klorlama yapmayan belde belediyelerinin sagladigi ve  köy sebeke sularinin

insan sagligini tehdit ettigi kaydedilerek, sunlar aktarildi:
“Ancak, klorlama cihazi temin edipte sürekli ve düzenli dezenfek-siyon yapmayan belde belediye-lerimiz ile hiç klorlama cihazi olmayan ayrica su kaynaklari, kaptajlari ve depolarin bakim, onarim ve rutin temizligi yapilmayan köy sebeke sularimizin ciddi oranda kirli oldugu, insan sagligi acisindan risk olustura-bilecegi yapilan incelemelerden anlasil-maktadir. Bu nedenle, alinan kararda yukarda bahsedilen hususlar çerçevesinde özellikle klorlama cihazi olup sürekli ve düzenli dezenfeksiyon yapmayan belde belediyelerimiz ile hiç klorlama cihazi bulunmayan, klorlama yapmayan ve bakimsiz sebekeye sahip köy içme suyu sebekeleri hedeflenmis ve bundan sonraki çalismalar bu yönde yürütülecektir”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.