SON DAKİKA!

Buyurun Findik Reçeline

Bartin da köylü kadinlarin yaptigi findik reçelinin turistler tarafindan büyük ilgi gördügü bildirildi.


Alinan bilgiye göre, köylü kadinlar, tarihi ve turistik ilçenin girisinde kurduklari tezgahlarda yerli ve yabanci turistlere domates, salatalik, biber, patlican, findik, armut, erik ve incir gibi ürünleri satarak ev ekonomilerine katki sagliyorlar.


Çilek, ayva ve incir gibi meyvelerin reçelini yapan köylü kadinlarin hazirlayarak satisa sunduklari Karadeniz e özgü findigin reçeli de lezzetiyle herkesi sasirtiyor.
Köylü pazarinda ürün satisi yapan Gülay Sevinç, ceviz reçelini Ankaralilardan ögrendiklerini, findik reçelini de kendilerinin düsünceleri dogrultusunda yaptiklarini söyledi.


Findik reçelinin, findigin tadindan çok farkli oldugunu anlatan Sevinç, söyle dedi:


“Evimizde yaptigimiz reçelleri yerli ve yabanci turistlere satiyoruz. Ilgiden oldukça memnunuz. Bir kez tadan yeniden aliyor. Reçelin, findik ve tat karisimindan ibaret olmadigini görüyorlar. Sadece Karadeniz disindan degil, findigin bol üretildigi Giresun, Rize gibi illerden gelenler de sasiriyorlar. Findik reçelinin tarifini istiyorlar, ama biz yöremize özgü oldugu için vermiyoruz. O da bizim sirrimiz olarak kalsin.”  dediler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.