Uncategorized

Çakirmelikoglu Temkinli.

Hasan Çakirmelikoglu,yeni tesvik yasasinin ayrintilarini görmemiz lazim dedi.

Çakirmelikoglu,”Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan genel hatlariyla açiklanan yeni tesvik paketi ülkeyi dört bölgeye ayirmaktadir. Ekonomiyi canlandirmak ve istihdami artirmaya dönük olan bu paketin tam içerigini henüz bilmiyoruz.

  
Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Hasan Çakirmelikoglu,”Yeni tesvik yasasinin ayrintilarini görmemiz lazim.”dedi. Çakirmelikoglu,”Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan genel hatlariyla açiklanan yeni tesvik paketi ülkeyi dört bölgeye ayirmaktadir. Ekonomiyi canlandirmak ve istihdami artirmaya dönük olan bu paketin tam içerigini henüz bilmiyoruz.

Fakat Giresun’un 4.bölgede yer almasi ve uygulanacak tesviklerin en üst seviyesinden faydalanacak olmasi bizler açisindan büyük avantajdir.
Diger yandan 4.bölge de sosyo ekonomik açidan güçlü illerin (Trabzon ve Malatya gibi) yer almasi ise Giresun için dezavantaj gösterilebilir.
 Bunun yaninda hangi sektörlerin Giresun ilinde desteklenecegi ise net degildir.
Bati bölgesinde bulunan tekstil ve deri sanayi tesislerinin doguya kaydirilma projesi çerçevesinde 4.bölge de yer almamizin avantajlarini iyi analiz etmeliyiz.
Bu açidan mali ve ekonomi uzmanlarimiz ile kisa süreli yaptigimiz toplantida paket için de desteklenecek sektörlerin beklenmesinin uygun olacagina karar verdik.
Ancak ilimizde tarim ve tarima dayali mamullerin üretiminin tesvik edilecegi duyumlarini aldik.Burada findik ve findik mamullerinin tesviki çok önemli,yine bölge turizmi,otel, üniversite yurtlarinin yapimi ve limanimizin ihracata dönük canlandirilmasi bu paketin içersinde avantajli hale dönüstürülmelidir.


 Yine ekonomik krizin toplum üzerindeki etkisinin hafifletilmesine dönük 500 bin kisiyi kapsayacagi ifade edilen çesitli uygulamalarin ülke adina önemli oldugunu ise vurgulamak gerekir.
Ilk açiklamalarin ardindan yeni tesvik yasasinin ayrintilariyla ortaya çikmasi ve netlesmesini heyecanla bekliyoruz.”diye konustu.

 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.