Uncategorized

Çanakkale de Giresun Coskusu

Çanakkale Giresunlular Dernegi yaptigi organizasyonlar ile takdir toplamaya devam ederken Giresun Valiligi tarafindan düzenlenen gece için gönderilen GIFSAD (Giresun Folklor Sanat Gençlik ve Spor Kulübü) Çanakkale merkezinde yaptigi gösteriler ile Giresun’un tanitilmasina katki sagladi.


Çanakkale Giresunlular Derneginin düzenledigi gece ünlü sunucu Musa Ada’nin siirleri ile basladi, geceye Çanakkale Vali Yardimcisi ve eski Bulancak Kaymakami Hüseyin Kulözü, Giresun Valiligi Özel kalem Müdürü Halil Cansiz, Arastirmaci, Tarihçi Yazar Teoman Alpaslan, Truva Turizm Yönetim Kurulu Baskani Kadir Kiliç, Gazeteci Ethem Bakar, Is Adami Zeki Gülmüs, Is Adami Ruhi Kavraz, Is Adami Hasan Sahin, Is Adami Ertugrul Öztürk ve bölgeden tayini çikmasina ragmen eski bölge komutanlarindan Necmettin Sari katildilar. 


 


 

Gecenin açilis konusmasini Dernek Baskani Çanakkale 18 mart Üniversitesi Ögretim Üyesi Yardimci Doçent Doktor Selçuk Ipek yapti. Selçuk Ipek kisa konusmasinda sunlara degindi.
Çanakkale de geleneksel hale getirdigimiz ve bu yil dördüncüsünü tertip ettigimiz Giresunlular dayanisma gecesine hos geldiniz, Çanakkale Giresunlular dernegi herhangi bir dernekle ondan daha iyi olayim mücadelesi olmayan sadece adinda ve unvaninda bulunan kültür kelimesinden de anlasilacagi üzere Giresun kültür sanat ve folklorunu bölgeye tanitmaktir, bu amaçla çiktigimiz yolda bizlere yardimci olan Giresun Valimiz Sayin Mustafa Yaman ve Valilik Özel Kalem Müdürü Halil Cansiz beye dernek yönetim kurulumuz adina tesekkür ediyorm.” Dedi.

 


 


 

Daha sonra söz alan Çanakkale Vali Yardimcisi  ve Eski Bulancak Kaymakami Hüseyin Kulözü “ 30 senelik meslek yasantimda 9 ayri ilde görev yaptim bunlardan en rahat çalistigim ve hala aklimdan çikmayan Giresun’dur, sizler burada oldugunuz için söylemiyorum, samimi duygularla içimden geçtigi gibi konusuyorum, burada görev yapan Giresunlu hemserilerimin de sansli olduklarini düsünüyorum, çünkü Çanakkale de Giresun gibi bir sahil kenti.” Dedi.

 


Gece’de Giresunlulara Sehit ailesi sürprizi; Geçen yil Giresun’un Dereli Ilçesinde hain terör örgütü tarafindan sehit edilen Jandarma Kidemli Basçavus Ahmet Eryilmaz’in ailesi Giresunlular dayanisma gecesine katilarak gönülleri fethetti.


Aslen Çanakkale Kepezli olan aile biz Giresunluyuz bir yarimizi orda kaybettik diyerek geceye katildi.


Sehidin esi Tülay Eryilmaz, Kizi Ecem Eryilmaz,  Kayinpederi Selahattin Korkmaz gecenin onur konugu oldular. Sehidimizin kayinpederi olan Çanakkale Ili Kepez ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtari Selahattin Korkmaz sehit ailesi adina geceden yapilan davete tesekkür etti.

 


 

Bir sürpriz de Arastirmaci Yazar Teoman Alpaslan’dan Teoman Alpaslan Igneli Pembe anisi ile sahneye çikti. “ Igneli Pembe tarihteki yerini almalidir, yil 1921 ordularimiz  Eskisehir’de yenilmistir, hizla Sakarya nehrinin dogusuna çekilmis buradan Ankara’ya dogru kaçis baslamistir, Mustafa Kemal Atatürk Ankara’da kara düsünceler içindeyken bütün yurttan destek ve asker sevkiyati baslamistir, bunlar arasinda en anlamlisi ise 42-47. Giresun gönüllü alaylaridir, bu alaylarin içinde bir tabur var ki bu taburun basinda Giresun yigidi bir hanim Igneli Pembe, Mustafa Kemal bu hanimefendiyi görünce alaylarin basindaki komutanlara sorar bu hanimin orda isi ne? alay komutani cevap verir bu hanim’in ismi Igneli Pembe esini ve oglunu bir baska cepheye gönderdi kendide durmadi bizimle geldi yanitini alir, ve Igneli Pembe çesitli cephelerde çarpisir sag salim Giresun’a döner kendisine gelen bütün insanlara vatan müdafaasi için yapilmis islerdi der, ve 1950 yilinda Giresun’da ölmüstür, sizlere Çanakkale’de böyle bir atmosfer’de bunlari anlatmak istedim. Herkese iyi eglenceler diliyorum.” Dedi

 


 


 


Gece GIFSAD Imece halk oyunlari gösterileri, Sanatçilar Gökhan Gül, Murat Muhçu, Serkan Yildiz, Serif Pir ve Tuncay Uzun sahne aldilar. 


 

Geceye katilan hemserilerimiz gönüllerince eglenirken Gifsad Folklor ekibi sahnennin arkasindan hemserilerimizle birlikte karsilamayi sahnede hep birlikte oynadi.

 


 

Geceye yaptigi katki nedeniyle Giresun Valisi Mustafa Yaman’a ulastirilmak üzere dernek tarafindan düzenlenen plaket Giresun Valiligi Özel Kalem Müdürü Halil Cansiz’a dernegin en yasli yönetim kurulu üyesi Cemal Amca tarafindan takdim edildi.

 

Degerli okurlarimiz gecenin diger resimleri slayt halinde önümüzdeki günlerde yayinlnacaktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.