SON DAKİKA!

CANİKLİ BU SONUÇLAR CUMHURBAŞKALIĞI SEÇİMİNİ ETKİLER

Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli Giresun’da 30 Mart 2014 günü yapılan mahalli idareler seçimlerini değerlendirdi.

Ak Parti Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli, 2014 yerel seçimlerinde oylarını, 2009 yılına göre yüzde 6 oranında artırdıklarını belirterek, ” Bu genel sonuç seçimlere yüzde 8 olarak yansır. Bu çok önemlidir. Bu sonuçlar Cumhurbaşkanlığı seçiminin de belirleyicisi olur. İlk turda seçimlerin sonuçlanacağı ve Ak Parti’nin destekleyeceği adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alacağı tahmini yapılabilir” dedi.

Nurettin Canikli, Giresun İl Başkanlığı’nde seçimi kaybeden belediye başkan adayları Yılmaz Can ile düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi, “Önceki seçimlerden farklı olarak muhalefetin daha fazla tek vücut olarak birlikte AK Partiye karşı hareket ettiği, bunu bir seçim politikası olarak belirlediği bir seçim süreci yaşadık” dedi.

Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, şöyle devam etti: ” Daha önceden de zaman zaman muhalefet partileri arasında bazı illerde bir takım taktiksel birleşmeler ya da destekler görünüyordu. Ama bu seçimde hemen hemen tüm muhalefet, hem siyasi parti olarak, hem de onun dışında paralel yapı olarak hep birlikte Ak Parti’yi geriletmek, büyük oy kayıpları yaşatmak şeklinde bir hedefle seçim kampanyalarını yürüttüler. AK Parti birinci parti olmuştur, muhalefetteki 2 büyük partinin toplamından daha fazla oy ve belediye başkanlığı kazanmıştır. Bu hezimetin muhalefet açısından çok açık şekilde fotoğrafıdır. Başka şekilde yorumlanamaz.”

2014 yerel seçimlerinde 2009 yılına göre yüzde 6 oranında oylarını artırdıklarına işaret eden Nurettin Canikli, “Bu genel sonuç seçimlere yüzde 8 olarak yansır. Bu çok önemlidir. Bu sonuçlar Cumhurbaşkanlığı seçiminin de belirleyicisi olur. İlk turda seçimlerin sonuçlanacağı ve Ak Parti’nin destekleyeceği adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alacağı tahmini yapılabilir. Bu da istikrar açısından çok önemlidir” diye konuştu.

CHP ve MHP liderlerinin istifa etmeleri gerektiğini savunan Nurettin Canikli, “Seçimlerden büyük yenilgiyle ayrılan ve beklentilerin altında kalan muhalefetin gerekeni yapması ve istifa etmesi gerekir. Demokratik ülkelerde böyle bir sonuç alınmış olsaydı liderler sabahı beklemeden istifa ederlerdi” dedi.

Nurettin Canikli, Giresun’un CHP’li Belediye Başkan Kerim Aksu’yu seçimi kazanmasından dolayı da kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.