Uncategorized

Çay Üreticisi Dibi Gördü

Yaklasik bir ay sürecek olan yas çay alim kampanyasinda çay ekim alanlarinda uygulanan kotanin kendilerini olumsuz etkiledigini ifade eden çay üreticileri sorunlarini anlatirken bir taraftan da bir diziden esinlenerek hep bir agizdan ‘magdurumda magdurum’ sarkisini söylediler.


 

Bakanligin bir lira on kurusluk alim fiyatini begenmeyen üreticiler yas çay için en az bir lira elli kurus beklerken açiklanan fiyatin maliyetleri karsilamadigini ifade ettiler.
Çanakçi Karabörk Beldesinde kayitli 347 çay üreticisinden 229 kisinin kayit yaptirdigi alimlarda, 618 dönümden yaklasik 216 ton yas çay alimi yapilmasi bekleniyor.

 

35 yillik çay üreticisi Mustafa Yolcu kota yüzünden birçok üreticinin baskasinin karnesini kullanmak zorunda kaldigini belirtti. 20 yillik çay üreticisi olan Ayse Karaman ve Fadime Karaman ise, en fazla 450 kilo çay verebildiklerini, tek geçim kaynaklarinin çay oldugunu söyleyerek, çay ekim alanlarinin yeniden ölçülerek karnelerin buna göre düzenlenmesini talep ettiler.

 Bir baska çay üreticisi Ümmihan Köse ise 3,5 dönemde sadece 800 kg çay verebildigini, bununda emek korutmadigini belirterek. Diger özel çay firmalarinin ise yas çaya para vermedigini, 12 kg yas çay için 1 kilo kuru çay önerdigini söyledi.

 

Hükümetin yas çay alim fiyatini düsük bulan üreticiler belirlenen fiyatin emek korumayacagini bununda bölgede yasanan ekonomik magduriyetin devam edeceginin en büyük isaretinin oldugunun altini çizdiler.

Haber ve Resim  Saban Kutlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.