SON DAKİKA!

Cengiz Kurtoglu Yaglidere yi Salladi

Yaglidere Belediye Baskani Abdurrahman Kirhasanoglu, bu yil ilki düzenlenen festivalin amacinin ilçeyi ve yörede üretilen kivileri Türkiye ile dünyaya tanitarak ilçenin gelismesine katki saglamak oldugunu söyledi.


Kirhasanoglu, Yaglidere Belediyesi ve Ilçe Ziraat Odasi Baskanligi tarafindan ilçenin Pazaryeri mevkisinde düzenlenen “1. Kivi Tarim Kültür Sanat Festivali”nde yaptigi konusmada, festival ile kivi üreticilerine destek olmayi planladiklarini ifade ederek, “Festivalin amaci, ilçeyi ve yörede üretilen kivileri Türkiye ile dünyaya tanitarak ilçenin gelismesine katki saglamaktir. Insallah önümüzdeki yillarda bu festivali daha iyi organize edip gelecek yillara tasiyacagiz. Böylece hem ilçe ekonomisine katki saglayip, hem de yöremizin, ürünümüzün tanitimini en iyi sekilde yapacagiz. Bu kapsamda, festivalimize uzaktan yakindan katilan herkese tesekkür ediyorum” dedi.


Giresun Ziraat Odasi Baskani Özer Akbasli, Türkiye de kivi üretiminin 1988 yilinda, Yaglidere ilçesinde ise 1997 yilinda basladigina degindi.


Akbasli, Yaglidere de yaklasik 13 köyde 700 tona yakin kivi üretimi yapildigina dikkati çekerek, “Kivi Yaglidere yi ve Karadeniz Bölgesi ni çok sevdi. Bu sevgisinden dolayi bizler de kiviyi sevdik. Kivi üretmeye basladik. Yaglidere de bir Kivi Üreticiler birligi kurduk. Yas pastanin üzerinde, reçel, marmelat, konsantre olmus içecekler seklinde birçok alanda tüketilen kivi için önümüzdeki günlerde soguk hava depolarinda satis ve pazarlama gibi birçok yeni çalismayi hayata geçirmeyi düsünüyoruz” diye konustu.


Yaglidere Ziraat Odasi Baskani Sezai Çaglar ise festivalin önümüzdeki yillar içinde daha güzel ve kapsamli düzenlenecegini anlatarak, kivi tariminin ilçede ilerlemesi, daha güçlü sekilde yogunlasmasi için çaba göstereceklerini, bu konuda elimizden gelen her türlü destegi çiftçilere verme gayreti içinde olduklarini belirtti.


Festivale AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, Yaglidere Kaymakam Vekili Mithat Gözen, Espiye Belediye Baskani Erol Karadere, Üçtepe Belde Belediye Baskani Harun Öztürk, Yaglidere Ilçe Emniyet Amiri Turgay Cengiz, Giresun Ticaret Borsasi Baskani Mustafa Karadere, Il Genel Meclisi üyeleri, siyasi parti, Sivil Toplum Kurulusu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluslari müdürleri ile vatandaslar katildi.


Festivalde, 1997 yilinda kivi fidanini ilçeye ilk getiren üreticiler Cafer Özdemir, Hüseyin Kuruca, Hamit Çaglar, Bahri Kiliç, Ekrem Özdemir ve Isa Bayram a plaket verildi. 

Festival, sanatçilar Erdogan Erol, Mehmet Ay, Elifçe, Agasarli Zehra, Ibrahim Gürpinar, Kiymet Kurt, Güzel Esma, Erdal Güvendi ile arabesk sanatçisi Cengiz Kurtoglu nun verdigi konser ile sona erdi.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.