Uncategorized

CHICAGODA GIRESUNUN FINDIGI VARDI

 Türk dünyasi, Chicago da bulustu 
 3. Chicago Türk Dünyasi Festivali; Türkiye, Kirgizistan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya ve Özbekistan in katilimiyla Chicago nin en gözde mekânlarindan Navy Pier de gerçeklestirildi. 
 Chicago Türk Amerikan Dernegi (TASC), Niagara Kültürlerarasi Diyalog Vakfi ve Chicago Türk Amerikan Ticaret Odasi nin organize ettigi festival, uzun süren ve bütün Chicagolu Türklerin seferber oldugu yorucu bir çalismanin ürünü olarak düzenlendi. Chicago civarinda yasayan Türk, Azeri, Özbek, Kazak, Türkmen, Bosnak, Makedon ve Ahiska Türkleri bu festival için birlikte çalisti.
15-16 Agustos ta düzenlenen festivalin açilisini Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün le birlikte festivalin organizasyonuna katilan, Chicago daki Türk, Balkan ve Ortaasya derneklerinin temsilcileri yapti. Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün açilis konusmasinda seyircilere “Bugün üçüncüsünü yasadigimiz Türk dünyasi festivalinin ABD de de, Chicago da toplumsal hayata nasil bir renk kattigini ve toplumlar arasi kaynasmayi, dayanismayi, isbirligini nasil ortaya koydugunu, bir kere daha sevinerek görüyoruz. Dostlugu, kardesligi ve bütün farkliliklariyla huzur içerisinde bir arada yasamayi, bunun en önemli göstergesi olan bu festivalleri burada baslatanlari, organize edenleri ve siz katilimcilari tekrar kutluyorum.” dedi.
Türkiye den Malatya, Diyarbakir, Mardin, Istanbul, Konya, Bilecik, Giresun illerinin tanitim stantlari açtigi festivale, çok milletvekili, vali ve belediye baskani da katildi. Illinois eyalet temsilcilerinin ve belediye baskanlarinin ilgi gösterdigi festival tam bir kültür çikartmasiydi.
Festivalde Malatya nin kayisisi, Giresun un findigi da Amerikalilarin begenisine sunuldu. Chicago lu Türk hanimlarin evlerinde hazirladigi sarma, dolma, manti, hamur isi, tatli, gözleme stantlarinin önünde farkli lezzetler arayan Amerikalilar uzun kuyruklar olusturdu. Türk döneri ve tantuni de Amerikalilarin begenisini kazandi. Festivalde Mardin den gümüs telkari ve bakir isçiligi, Erzurum un Oltu, Eskisehir in Lüle tasi da tanitildi. Hediyelik esyalar satildi.
Eyüp belediyesi mehter takimi festivalin en büyük ilgi gören grubuydu. Mehter iki gün boyunca yaptigi konserlerle Chicagolularin ilgi odagi oldu. Zaman zaman Amerikalilarin da mehterin coskusuna katildigi gözlendi.
Bilecik Valiligi tarafindan sponsor olunan Osmanli çadiri ve Kirgiz çadiri ise festival hatirasi çektirmek isteyenlerin mekaniydi.
Türkiye nin tanitimi için büyük bir rol üstlenen Türk Dünyasi Festivali sürecince Chicago nun en gözde mekani Navy Pier de Türk ve Türki cumhuriyetlerin bayraklari dalgalandi. Türk ve ABD medyasi da festivale büyük ilgi gösterdi. ABD de yasayan Türk Dünyasi kökenlileri bulusturma ve zengin kültürlerini Amerikalilara tanitmayi amaçlayan Chicago Türk Dünyasi festivalinde her ülke kendi standinda kültürünü tanitti. Kirgiz, Kazak, Özbek, Bosnak ve Makedonlar farkli ritimleri ve folklor oyunlari ile izleyicilere keyifli anlar yasattilar.
Festivalin merakla beklenen ani ise Sema gösterisi ve tasavvuf musikisi konseriydi. Konya dan gelen sema ve tasavvuf musikisi ekibinin konseri kültür meraklisi Amerikalilarla doldu tasti. Birçok dinleyici konseri ayakta dahi olsa izlemeyi tercih etti.
On binlerce insanin ilgi gösterdigi Chicago Türk Festivaline ilgi, ekonomik krize ragmen önceki yillarin iki-üç katiydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.