SON DAKİKA!

CHP GİRESUN İL BAŞKANI NECATİ TIĞLI’DAN ÇAĞRI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Necati Tığlı “Yasama, Yürütme ve Yargı tek elde toplanamaz” dedi ve MHP’ye “yanlıştan dönün” çağrısı yaptı.

CHP’den “ tek adamlığa” tepki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin gücü tek elde toplamanın aracı olduğunu savunarak “Biz parlamenter sistemden yanayız. Tek adamlığa asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, AKP ile MHP’nin bu konuda uzlaştığını belirterek de “Bu hafta Meclise getirilecek olan söz konusu pakete ilişkin düşüncemiz nettir. Diktatörlüğe karşı demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. ” ifadelerini kullandı. Anayasa taslağının kabulünün ardından Atatürk’ün kendisi için kullanmadığı tüm yetkilerin saraydan Meclise taşıyacağını kaydeden Tığlı şunları dile getirdi: “Partili cumhurbaşkanı gücü tek elde toplamanın aracıdır. Partili cumhurbaşkanı, disiplinli parti sistemi olan Türkiye’de parlamentoyu da kontrol eder. Anladığımız kadarıyla bu pakette yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplanan bir çalışma yapılmış. Oysa hukukun üstünlüğü yargı bağımsızlığı, siyasete alet edilmemelidir. Adına başkanlık denilen bu paketle tek adam rejimi planlanıyor. Hiçbir denetime tabi olmayan cumhurbaşkanı planlanıyor. CHP Türkiye’yi tek partili rejimden çok partili rejime taşıdı. Bu, AKP’nin Türkiye’yi tek partili rejime taşıma projesinin en üst noktasıdır. Bu bir diktatörlük projesidir, buna karşı mücadelenin merkezi de CHP olacak.”

CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) de seslenerek, başkanlık konusunda AKP’ye destek vermelerinin tarihi bir yanlışlık olduğuna dikkat çekerek, “Bu yanlıştan dönülmeli, Atatürk’ün çizdiği yolda, anayasal çerçeveler içinde parlamenter sistemi savunmaya devam edilmeli” dedi. Tığlı, yakın geçmişte MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine karşı durduğunu hatırlatarak da “Şimdi ne oldu da destek veriyor, bilmediğimiz bir pazarlık mı var?” sorusunu sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.