Uncategorized

Çobanlarin Buldugu Magaralar Turizme Kazandirilacak

Çifte Gürgen mevkiinde bulunan magaralara Libas ismi veriliyor.


Belediye Baskani Karaman, çobanlar tarafindan bulunan magaralarla ilgili hemen proje çalismasi baslattiklarini ifade ederek, “Tarihi olusumu çok eski olacagi için içinde geçmis yillarda yasam var miydi bilmiyoruz. Magaraya gelen tas yollar buralarda eski tarihlerde yerlesim olabilecegini gösteriyor fakat bunlari gün yüzüne çikarmak arkeologlarin isi. Belediyemiz imkanlariyla bunlari yapmak çok zor biz ancak temizligini yaptirabildik. Devletin bu isle ilgili birimleri bundan sonrasina el atip bu güzellikleri gün yüzüne çikarsin istiyoruz. Insallah burasi da astim gibi hastaliklara sifa merkezi olur. Karadeniz de solunum sikayeti olan çok insanimiz var.” diye konustu.


Magaranin iç olusumuyla ilgili bilgiler de veren Baskan Karaman, magaranin damlatas olusumlari açisindan çok zengin oldugunu, içinde sarkitlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, insan seklinde tas figürleri, perde damlataslari, magara çiçekleri, traverten basamaklar, fil kulagi seklinde kayalar, küçük küçük dikitler bulundugunu dile getirdi.


Magaranin içinde renk cümbüsü bulundugunu vurgulayan Baskan Karaman, “Travertenlerdeki bu çok renklilikte bize magarada demir ve magnezyum gibi erimis maddelerin çok yogun oldugunu gösteriyor.” dedi.


Magaranin statigrafik litolajik özellikleri hakkinda da bilgi veren Karaman, “Üskretase formasyonlari bulundugu yerde genis bir yayilisa sahiptir. Genelikle andezitik ve bazaltik ile lüflerden ve aglommeralardan olusmaktadir. Yer yer kalker, marn ve grelerden olusan kalinligi 50-100 metre arasinda degisen arakatlar vardir. Çatlak taslardan sizan sularin olusturdugu duvar damlataslari da mevcut. Ilginçtir, bir Sögüt agacinin gövdesinden magaraya girilmektedir. Saniyorum bu yönüyle bile görülmeye deger bir yaratilis harikasi magaramiz.” seklinde konustu.


(CIHAN)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.