SİYASET

ÇOTANAK ARENA’YA YER BULUNMUŞ!

Ak Parti Giresun Milletvekili, Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli ve Ak Parti Giresun Milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de özelleştirme uygulamalarına ve Giresun adına yaptıkları çalışmalar basın mensuplarına anlatıldı.

AK Parti iktidara gelene kadar, 1986 ile 2002 arasında toplam 190 istihsali kuruluşun özelleştirildiğini belirten Nurettin Canikli, şöyle konuştu:

“Bundan elde edilen gelir ise 7,8 milyar dolar. AK Parti iktidar olduktan sonra yaklaşık 10 yıllık süre içerisinde özelleştirilen kuruluş toplam 100 adet, bundan elde edilen gelir de 35 milyar dolar. Önceki dönemle karşılaştırıldığında yarı sayıda bir özelleştirme olmasına rağmen yaklaşık 5 kat daha fazla gelir elde edilmiş. Bu da AK Parti’nin bu konuda ne kadar açık, şeffaf ve kamu kaynaklarının gerçek değerine satıldığını gösteren bir sonuçtur.”

Önceki dönemlerde özelleştirmelerin çok gizli yöntemlerle yapıldığını anlatan Canikli, “Bizim dönemimizde canlı yayında dünyanın takip ettiği özelleştirmeler şeklinde gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

-SEKA kağıt fabrikası TOKİ’ye devredilecek-

Canikli, uzun yıllar Aksu SEKA fabrikasının Türkiye ekonomisine hizmet ettiğini, fabrikayla alanının 2003 yılında özelleştirildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu arazi Giresun İl Özel İdaresi’ne kazandırılmış durumda ve Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredilecek. Esas değerlendirme TOKİ tarafından yapılacak. Buraya yeni bir şehir kuracağız. En az 2 bin 500 konut TOKİ tarafından gerçekleştirilecek. Ayrıca bununla uyumlu iş yerleri, okullar, hastane ve ayrıca üniversitemize fakülte yapılması için bir alan tahsis edilecek. Daha önce sözünü verdiğimiz, arsa olarak yer bulamadığımız önemli bir projemizin de bu alanda yapılmasını kararlaştırdık, o da Çotanak Arena Stadyumu’dur. Bu projenin yaklaşık toplam değeri 700-800 milyon lira civarındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.