SON DAKİKA!

Davut Turgay Ayar a TGC Mansiyon Ödülü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung un 13 yildir düzenledigi Yerel Medya Ödüllerini kazananlar belli oldu. Seçici Kurul, Giresun Ekspres Gazetesi 16 Ekim 2010 tarihli 1. Sayfasinin sayfa tasarimini yapan gazetenin haber müdürü Davut Turgay Ayar a, sayfanin siyah-beyaz olmasi, dar imkanlar içinde olmasina ragmen habercilik konusundaki çabalari nedeniyle mansiyon verilmesine karar verdi.


Ödüller 21 Nisan tarihinde Istanbul da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.


Yerel medyanin desteklenmesi amaciyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Stiftung un 1998 yilinda baslattigi Yerel Medya Ödülleri ni kazananlar belli oldu. 2010 yilindaki yerel medya haberlerinin degerlendirildigi ödüllerde 6 gazeteci ödül aldi.


Yerel Medya Ödülleri Seçici Kurulu 11 Mart 2011 Cuma günü yaptigi toplantidaki degerlendirme ile Fotograf, Haber ve Sayfa Düzeni dallarindaki ödülleri belirledi.


Jüri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Baskani Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Günes, Milliyet Gazetesi Yazari, TGC Basin Senatosu Baskani Nail Güreli, Konrad Adenauer Stiftung Proje Yöneticisi Bekir Öncel, Istanbul Üniversitesi Iletisim Fakültesi Radyo-TV. Bölüm Baskani Prof. Dr. Nese Kars, Karaelmas Gazeteciler Cemiyeti Baskani Atilla Öksüz, gazeteci Tümer Argin ve Ihlas Haber Ajansi (IHA) Genel Müdürü Fevzi Kahraman dan olustu.


Fevzi Kahraman, Jüri Toplantisi na ödüllerle ilgili yaptigi degerlendirmeyi postayla göndererek katildi.


Fotograf Dalinda; Batman da 26 Kasim 2010 tarihinde yayinlanan Batman Postasi Gazetesi nde yer alan “Sert Müdahale” baslikli haberle ilgili “Orantisiz Güç” baslikli haber fotografi, gazetecilerin çalistigi zor kosullari ve polisin demokratik hakkini kullanan göstericilere karsi tutumunu illere göre degistirmedigini göstermesi nedeniyle gazeteci Ferhat Malgir birincilige layik görüldü.


Seçici Kurul ayrica, 29 Aralik 2010 tarihinde Zonguldak ta yayinlanan Zirve Gazetesinde “Yasamin Gerçegi” basligi ile yayinlanan fotografta, çevre kirliligini çarpici bir biçimde yansitmasi nedeniyle gazeteci Ömer Tekcan i mansiyona deger gördü. Sayfa Düzeni Dalinda; 2 Kasim 2010 tarihli Antalya Ekspres Gazetesinin sayfa düzenini yapan Ali Çaliskan yazilarin ve fotograflarin yerlestirilmesi, fotograf altlarina önem verilmesi, ana haberi ön plana çikartmasi, 2. ve 3. haberlerin dengeli bir biçimde dagitilmasi nedeniyle birincilik ödülüne deger görüldü.


KISITLI IMKANLARLA YAPILAN ÇALISMA MANSIYON GETIRDI


Seçici Kurul ayrica, 16 Ekim 2010 tarihli Giresun Ekspres Gazetesi 1. sayfasini yapan Davut Turgay Ayar a, sayfanin siyah-beyaz olmasi, dar imkanlar içinde olmasina ragmen habercilik konusundaki çabalari nedeniyle mansiyon verilmesine karar verdi.


Haber Dalinda; 25 Mayis 2010 tarihli Mersin Imece Gazetesi nde “Yalniz Birakildik” ve “Nükleer Tehlike Sinir Tanir mi?” baslikli haberiyle gazeteci Seyrani Solugan, önemli bir çevre sorununu, sivil toplum örgütlerinin de görüsünü alarak haber unsurlarini güçlü bir sekilde ortaya koydugu gerekçesiyle birincilige deger görüldü.


Seçici Kurul ayrica, Mus ta yayinlanan 28 Temmuz-7 Agustos 2010, 13-20 Agustos 2010 ve 9-26 Ekim 2010, tarihli Haber 49 gazetelerinde yer alan ve Türkiye için önemli bir saglik konusu olan kot kumlama isinde çalisan isçilerinin hastaligi olan slikozis meslek hastaliginin yerel düzeyde sorgulanmasi, çözüm önerilerini yansitmasi ve TBMM ye kadar olan boyutunu izlemesi nedeniyle Emrullah Özbey i mansiyona deger buldu.


Ödüller 21 Nisan tarihinde Istanbul da Laleli deki Crown Plaza Old City Hotel de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.