SON DAKİKA!

Deprem Vergileri Bakin Ne Olmus?

Maliye bakani Mehmet Simsek bugün yaptigi açiklama ile deprem vergilerinin 74 milyon un yararina yapilan hizmetlerde kullanildigini açikladi.

 

Maliye bakani Simsek in açiklamari büyük saskinlik yaratti. Mehmet Simsek kendilerin önce kurulan 2 Ak Parti hükümeti için bizden önceki hükümetler diye söz etmesi toplantiyi izleyen muhabirler tarafindan yadirgandi.

 

Van depreminin ardindan, eski basbakanlardan Bülent Ecevit döneminde “geçici” olarak toplanmaya baslanan, ancak AK Parti iktidari döneminde “kalici” hale getirilen ve yillardir toplanan deprem vergilerinin nereye gittigi tartisma konusu oldu. Maliye Bakani Mehmet Simsek, kamuoyunun yogun baskisina dayanamayarak toplanan vergilerin nereye harcandigini açiklamak zorunda kaldi:
“Toplanan vergilerin saglik, egitim, duble yollara harcandi”


Tütün ve sigara kaçakçiligi ile mücadele eylem planini açikladigi basin toplantisinda konusan Simsek e, 1999 depreminden sonra çikarilan vergiler neticesinde yaklasik 46 ila 48 milyar liralik gelir elde edildigi ve bu vergilerin nereye harcandigi soruldu.


74 MILYONUN IHTIYACI IÇIN HARCANDI


Simsek, toplanan vergilerin saglik, egitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacini karsilamak için kullanildigini söyledi. Simsek, uluslararasi vergi uygulamalarinda da tek bir harcama için vergi toplanmasi mantiginin dogru bulunmadiginin altini da çizdi.


Maliye Bakani, bu vergilerin kendilerinden önceki hükümet döneminde geçici olarak çikarildigini; ancak daha sonra yine kendilerinden önceki hükümet tarafindan kalici hale getirildigini anlatti. Dolayisiyla kendi hükümetleri döneminde deprem adi altinda bir vergi uygulamaya koymadiklarini, mevcut sekliyle vergi alimina devam ettiklerini söyledi.


Bakan Simsek, 46 ila 48 milyar lira toplandigina iliskin rakamin ise dogru olup olmadigina bakmasi gerektigini belirtti. Simsek, sadece saglik harcamalarina 1 yil için 44 milyar lira aktarildigina vurgu yapti.


MAASINI BAGISLAYACAK


Simsek ayrica, hükümet olarak deprem yaralarinin sarilmasi için ellerinden geleni yaptiklarini belirtirken, bireysel olarak bir aylik maasini depremzedeler için bagislayacagini da duyurdu.


DEPREM VERGISI NEDIR?


Marmara depremi sonrasinda deprem yaralarini sarmak ve depreme dönük çalismalar için 26 Kasim 1999 da çikarilan 4481 sayili kanun ile Ek Gelir, Ek Kurumlar, Ek Emlak ve Ek Motorlu Tasitlar vergisi getirildi. Ayrica Özel Iletisim ve Özel Islem Vergisi adi altinda iki yeni vergi uygulamaya girdi.


Özel Iletisim ve Özel Islem Vergisi uygulamalari önce bazi kanunlarla uzatildi. 2003 yili sonunda özel islem vergisi kaldirilarak; özel iletisim vergisi kalici hale getirildi.


Buna göre telefon kullanan ve telefon abonesi olan herkes, aboneliginin basinda, Özel Iletisim Vergisi ödüyor. Yeni aboneler için ödenecek vergi tutari her yil basinda, yeniden degerleme oraninda artiriliyor. 2011 yili için 34 lira olarak belirlenen yeni abone vergisi; 2012 yilinda yüzde 10 civarinda artarak 38 liraya yükselecek.


Telefon aboneleri ayrica konusma ücretlerinin yüzde 25 i oraninda da özel iletisim vergisi ödüyor. Maliye, 2011 yilinda 4.4 milyar lira özel iletisim vergisi toplamayi planliyor. Bu yilin 9 ayinda toplanan vergi ise 3.3 milyara ulasmis bulunuyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.