SON DAKİKA!
platformgiresunukraine

DEV PETROL ARAMA PLATFORMU GİRESUN YOLUNDA

Yunanistan’dan Giresun’a giden 97 metrelik dev petrol arama platformu İstanbul Boğazı’ndan geçti. Platformun geçişi nedeniyle boğaz 9 saat süreyle transit gemi trafiğine kapatıldı.

ukranyaplatform

Yunanistan’ın Kavala kentinden Giresun’a giden, 58 metrelik Antigua Barbuda Bayraklı ”Magnus” isimli römorkör tarafından çekilerek getirilen Panama Bandıralı 97 metre uzunluğunda, 57 metre yüksekliğinde ve 103 bin 800 groston ağırlığındaki ”Ukraine” isimli petrol ve doğalgaz arama platformu, İstanbul Boğazı’ndan geçti. Platformun geçişi sırasında İstanbul Boğazı 9 saat süreyle transit gemi geçişlerine kapatılırken, köprülerde geçiş için işaretlemeler yeşil ve kırmızı bayraklarla yapıldı. Ukrayna televizyonları ise geçişi canlı olarak verdi. Dev platforma Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait kurtarma römorkörleri refakat ederken, iki hızlı bot da güvenlik amacıyla görev aldı.
Yetkililer, platformun İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e çıkış yapmasının ardından boğaz trafiğinin normale döneceğini kaydetti.

PLATFORMUN PARÇALARI GİRESUN’DA

Platform ayakları ve bazı parçalar bir gemi ile önceki gün limana geldi. Platformun parçalarının montajı işlemine ana gövdenin Giresun’a gelmesi ile önümüzdeki günlerde başlanacak. Liman’da montajı yapılacak petrol platformu daha sonra Ukrayna´ya götürülecek. Platform montajında çok sayıda yerli ve yabancı işçi çalıştırılacak. Platformun inşasının ilimizde olmasının liman ve il ekonomisinin canlanmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.