SON DAKİKA!
giresundevlethastaneleribirligi

DEVLET HASTANELERİ DAHA DÜZENLİ ÇALIŞACAK

Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine başlayan Dr. Beytullah Şahin, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamındaki yapılanma ve yeni oluşum hakkında bilgiler verdi.

GİRESUNSAGLİKMUDURLUGU

Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin, tüm yapılanmaların ayağını 2003 yılında yürürlüğe konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın oluşturduğunu söyledi. Sağlık hizmetlerin sunumunda yeni bir yapıya gidilmesinde,

kamu hastanelerinin profesyonel yöneticilerle idare edilir hale getirilmesi ve birinci basamak ile diğer hizmetlerde etkin bir sevk zinciri kurulmasının hedeflendiğini belirten Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin “Tek amaç, sağlıkta insan gücünün ülke sathında dengeli dağılımını sağlamak ve bütün paydaşlar arasında işbirliğini gerçekleştirmektir. Böylece yurt sathında eşit, kaliteli ve verimli sağlık hizmet sunumunu sağlanmasıdır. Böylece hasta ve çalışan hakları ile güvenliği mevzuatı ilkeleri çerçevesinde, kaynak israfı ve atıl kapasiteye yol açılmaksızın, performans hedeflerine uygun, etkin, verimli ve kaliteli sağlık hizmeti sunmasını sağlamaktır. Kamu hastanelerinin yeni bir yapıya kavuşturulması konusu hem finans kaynağı açısından hem de insan kaynağı açısından önem arz etmektedir. Hastaneler sağlık hizmetleri sistemi içinde birçok nedenle en önemli konumda sayılmaktadır. Tıbbi açıdan önemli ve kısa sürede çözüm isteyen hizmetlerin neredeyse tamamı hastanelerin alanına girer. En pahalı cihazlar ve insan kaynakları hastanelerde yer almaktadır. Sistemleri çok karmaşıktır ve yönetilmesi en zor kısım buralardır. Hiçbir sağlık idarecisinin hastanelerin örgütlenmesinde uzun sürecek hata yapma şansı olamaz” dedi.

Giresun Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin’in açıklaması sırasında

İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fazıl Özden, Hastane Başhekimi Ahmet Bal, Kamu-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral da yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.