SON DAKİKA!

DITIB DE ÇIFTE BAYRAM

Ali Özdemir Kölnden bildiriyor.
 
Ramazan Bayrami münasebetiyle Diyanet Isleri Türk Islam Birligi (DITIB) Köln Genel Merkezi’nde, bayramlasma ve Merkez Camii kaba insaati mukavele imza töreni için biraraya gelindi.
 Köln bölgesi DITIB dernekleri din görevlileri ve dernek yöneticileri ile DITIB personelinin hazir bulundugu bayramlasma ve imza törenine; DITIB Genel Baskani Sadi Arslan, T.C. Baskonsolosluklari Essen, Düsseldorf, Köln ve Frankfurt Din Hizmetleri Ataseleri,DITIB Sosyal yardim sandigi Mütevelli heyeti baskani Yaglidereli hemserimiz Ali Özdemir, DITIB Yönetim Kurulu Üyeleri ile Köln Eyalet Birligi Yönetim Kurulu Üyeleri katildi.Program, din görevlisi Veysel Yilmaz’in Kuran-i Kerim tilavetiyle basladi. DITIB Insaat ve Emlak Müdürlügü’nden mühendis Sinan Çelik, sinevizyon gösterisi esliginde insaa edilecek olan Merkez Camii ve Kompleksi’nin, ibadet bölümlerinin yaninda büro, kütüphane, 700 kisilik konferans salonu, gençlik merkezi ve spor salonu, dinler ve kültürlerarasi faaliyet merkezi, egitim ve kültür merkezi, 11 dükkanlik çarsi, kadinlar egitim merkezi ve otoparktan mütesekkil oldugunu belirtti. Çelik ayrica, 55 metrelik iki minare ve seffaf parçalardan olusan modern kubbeye sahip olacagini, caminin iç tezinat mimarisi konusunda da 3-4 proje arasinda seçim yapildigini söyledi.

DITIB Genel Baskani Sadi Arslan da, yaptigi konusmasinda, Ramazan ayindan sonra, birlikte Ramazan Bayrami’na kavusuldugunu, her yil oldugu gibi, bu yil da Ramazan ayinin dolu dolu geçtigini, güzel hizmetlere imza attildigini ve daha coskulu ve heyecanli girildigini söyledi.

Ramazan ayi ile ilgili degerlendirme yapan Arslan konusmasina söyle devam etti: “Geçmis yillarda Ramazan ayina girerken DITIB Merkez Camii ve Kompleksi’nin tartismalari ile giriyorduk. Bu yil insaata baslayarak, Ramazan ayina girmis olduk. Ramazan ayinda da çok güzel hizmetlerimiz oldu ve her hangi bir sikinti ile karsilasmadik. Firsat buldukça derneklerimizde ve bölge merkezlerinde düzenlenen iftar sofralarina katilarak, Alman dostlarimizla biraraya geldik. Bütün iftar sofralarinda yalniz olmadigimizi gördük. Alman dostlarimiz hep yanimizda oldular. Bu vesile ile bütün dernek yönetimlerine ve Alman dostlarimiza tesekkür ediyorum. Bu yil katilimlar üst düzey oldu. Hamburg’da Eyalet Basbakanimiz, Stuttgart ve Hannover’de de üst düzey yetkililer katildi.

En son arefe gününde Berlin’de verdigimiz iftarimizi, Federal Iç Isleri Bakani Dr. Wolfgang Schäuble’nin katilimiyla gerçeklestirmis olduk. Bu da bizim Alman dostlarimizla iliskilerimizin ne denli saglikli oldugunu, uyum ve entegre konusunda ne denli  samimi oldugumuzu göstermektedir.”

Cami insaati konusunda da epeyce bir mesafe kat edildigini bildiren Arslan; “Herseyi seffaf bir biçimde vatandasimizin gözü önünde ve internet sitemizde yayinlamak suretiyle yaptik. Biz birlik olarak ihale kanununa tabi olmadigimiz halde, hersey seffaf olsun diye kaba insaati ihaleye verdik. Gelen zarflari noter araciligiyla açtik. Daha sonra en uygun fiyati veren, mimar ve mühendislerimizin yeterli gördükleri sirketle anlastik, simdi de imzamizi sizlerin huzurunda atiyoruz. Bugün iki bayrami, biraz sonra atacagimiz imza ile birlikte yasayacagiz. Önümüzdeki günlerde de ihaleyi alan sirket çalismalarina baslayacak. 7 Kasim’da da resmi temelini atacagiz. Insallah belirledigimiz iki yil süre içerisinde insaati tamamlamis olacagiz. 2011 yilinin en geç Kasim ayinda da açilisini gerçeklestirmis olacagiz. Bu konuda elimizden gelen bütün gayreti gösterecegiz.

Genel seçimlere de deginen Arslan konusmasini söyle sürdürdü: “Önümüzdeki hafta da içinde yasadigimiz ülkede genel seçimler olacak. Her vesile ile insanimizi oy kullanmalari için davet ediyoruz. Oy kullanmak vatandaslik görevidir. Vatandasimiz hangi partiye oy verecegi bizi ilgilendirmez. Fakat oy kullanmak insanliga hizmettir ve son derece önemlidir. Özellikle de bizim gibi göçmen kökenliler için de çok daha elzemdir.

 


Insa edilecek caminin görüntüsü
 

Önümüzdeki günlerde iki Almanya’nin birlesmesinin yil dönümü oldugunu ifade eden Arslan; “Alman dostlarimizin bugününü simdiden tebrik ediyorum. Ayni günde biz de camilerimizde “Açik Cami Günleri” düzenledik. O günlerde bütün camilerimiz Alman ve diger ülke insanlarina açik olacaktir. Camilerimize gelen insanlara, hizmetlerimiz hakkinda bilgiler verilecektir. Bu tarihlerin birbirine denk gelmesi, bizim için de bir mutluluk vesilesidir” dedi.

Arslan konusmasini, “Bu bayramin sizler ve aileniz için, vatanimiz, milletimiz ve içinde yasadigimiz ülke için baris, huzur, saadet getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum” diyerek tamamladi.

 


Imzalarin atilmasi ile program son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.