Uncategorized

DITIB Köln Iftari Muhtesemdi 

Ali Özdemir

Köln Almanya dan bildiriyor…

 

Organizatörleri arasinda gazetemiz yazari Yaglidereli hemserimiz DITIB Sosyal Yardim Sandigi Baskani Ali Özdemir inde yeraldigi iftar yemegi programi muhtesemdi. 

 

MK Palast salonunda verilen iftar yemegine; Köln Baskonsolosu Mustafa Kemal Basa, Düsseldorf Baskonsolosu Firat Sunel, Din Hizmetleri Müsaviri Prof. Dr. Ali Dere, KRV Çalisma, Uyum ve Sosyal Isler Bakani Guntram Schneider ile Maliye Bakani Norbert Walter Borjans, Köln Büyüksehir Belediye Baskani Jürgen Roters, Köln Ehrenfeld Belediye Baskani Josef Wirges, Uyum Bakanligi Müstesari Zülfiye Kaykin


 


 

DITIB Basin, Yayin ve Halkla Iliskiler Müdürlügü nden Ayse Aydin’in sunumunu  ile gerçeklesen programin açilis konusmasini DITIB Genel Sekreteri Dr. Ali Ihsan Ünlü yapti

 


 

Ünlü konusmasinda, Ramazan ayinin Müslümanlar için en hareketli ve bereketli bir ay oldugunu ifade ederek, “Allah için bu ayda oruç tutuyoruz. Oruç bir ibadettir. Bugün bu iftar sofrasinda biraraya gelmenin mutlulugunu yasiyoruz” dedi.

 


 

Din Hizmetleri Müsaviri Prof. Dr. Ali Dere ise, “Ramazan ayina kavusmanin huzur ve mutlulugunu tasidigimiz su günlerde, Müslümanlar olarak Allah’a verdigimiz taahhütü yerine getirmenin mutlulugunu yasiyoruz. Ramazan ayi ayni zamanda Müslümanlarin kutsal kitabi olan Kur an in indigi ay olmasi nedeniyle de ayri bir öneme sahiptir. Kur an, bütün inananlarin birlikte olmalarini, hepimizin evrensel deger yargilarina saygi göstermemizi ve topluma katilimci olmayi tesvik etmektedir” dedi.

 

Uyumu güçlendirmek için sik sik bir araya gelinmesi gerekliligini ifade eden Prof. Dr. Dere, “Ancak Ramazan ayinin geregini yerine getirerek geçtigimiz yila bir dönüp baktigimizda, uyum tartismalarinin bir müddet daha sürecegi vehmine kapiliriz. Belki de tartismalari körükleyen bizatihi tartisma konusunun kendisidir. Belki de tartismalar henüz „ötekini“ bütünün bir parçasi olarak algilayip tartismaya dahil edecek, ona kucak acacak seviyede degildir. Bunu asmanin bir yolu belki de daha sik bir sekilde biraraya gelmektir. Tipki bugün bu iftarda bulustugumuz gibi. Belki de böylesine bir bulusma, yillar boyu sürecek olan uyum tartismalarindan daha hayirli olacaktir. Belki de bu tartismalarda yeterince din boyutunu gözetmiyoruz. Çünkü din daima birlik ve beraberlige yöneltir. Bizlere birlikte hareket etmeyi ögretir ve bunu dogal görür. Bunun ön sarti olarak dini tabiki iyi bilmek gerekir. Bizde bu potansiyel var, kurumsal olarak da. Iyi egitim almis din görevlileri, köklü ama oldukça güncel bir ilahiyatimiz var. Islam’in Almanya’da taninmasinin uyum sürecine çok olumlu katkilar saglayacagina inaniyorum. Bu iftarin hayirlara vesile olmasini ve bize farkliliklari daha iyi bir sekilde tasiyabilme gücünü vermesini Cenab-i Hakk’tan niyaz ediyorum” diyerek sözlerini tamamladi.

 

KRV Çalisma, Uyum ve Sosyal Isler Bakani Guntram Schneider Türkçe, “Sevgili Vatandaslarim!” diyerek basladigi konusmasinda, bütün Müslümanlarin mübarek Ramazan ayini kutladi. Bakan Schneider, “Almanya’nin genelinde 4,3 milyon, KRV Eyaleti nde ise 1,5 milyon Müslüman yasamaktadir. Müslümanlar Alman toplumunun bir parçasidir. Islam da Almanya’da ikinci büyük dini gruba sahiptir. Üç büyük ilahi din ayni kaynaktan gelmislerdir. Ayni degerlere sahip olan dinlerin arasindaki diyalogu önemli buluyorum” dedi.


 


 

Köln Büyüksehir Belediye Baskani Jürgen Roters de, “Bu sehrin Büyüksehir Belediye Baskani olarak bütün Köln’lülerin sizlere selamlarini getirdim. Her sene oldugu gibi bu sene de iftar yemekleri, bulusmak ve kaynasmak adina güzel ortamlar olusturuyor. Dini bir faaliyet de olsa, burada olmamiz gerektigini anliyoruz. Etkinliklerimizde de gösterecegimiz gibi, Köln sehri uyum sehridir, semavi dinler sehridir, tolerans sehridir. Yeni DITIB Merkez camimizi de tamamladigimizda, Köln sehrinin bu konuda zirvede olacagini söyleyebiliriz” dedi.

 

Iftar yemegi, Katolik Kilisesi Diyalog Sorumlusu Edith Schlesinger, Duisburg Yahudi Cemaatinden Michael Rubinstein ile Protestan Kilisesinin Köln Bölge Piskoposu Rolf Domning’in, müslümanlarin Ramazan aylarini tebrik eden ve iyi dileklerini içeren konusmalarinin ardindan sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.