Uncategorized

DITIBden Büyük Iftar

DITIB Eyaletler Birligi nden Iftar
Hannover bölgesi DITIB Asagi Saksonya ve Bremen Eyaletleri Birligi tarafindan verilen iftar yemeginde, dostluk ve kardeslik mesajlari verildi.
Iftar yemegine; T.C. Berlin Büyükelçiligi Din Hizmetleri Müsaviri ve DITIB Genel Baskani Sadi Arslan, T.C. Hannover Baskonsoloslugu Baskonsolos Yardimcisi Mehmet Odabas ve Din Hizmetleri Atasesi Seyfi Bozkus, Hannover Valisi Hauke Jagau, Eyalet Yabancilar Sorumlusu Gabriele Erpenbeck, DITIB-Sosyal Dayanisma Merkezi Baskani Giresunlu Hemserimiz Ali Özdemir, Istanbul Fatih Ilçesi Müftüsü Ismail Ipek, Protestan Kilisesi Papazi Wolfgang Reinbald, Yahudi Cemaati Baskani Michael Fürst in yani sira yerel milletvekilleri, sivil toplum örgütlerin temsilcileri, Hannover ve Bremen DITIB dernek baskanlari ve din görevlileri ile çok sayida Türk ve Alman davetli katildi.
Kur an-i Kerim tilaveti ve ardindan aksam ezaninin okunmasi ile birlikte de topluca iftarlar açildi. Türk Tasavvuf Musikisi esliginde devam eden iftar programinin açilis konusmasini DITIB Asagi Saksonya ve Bremen Bölge Baskani ve DITIB Genel Sekreteri Dr. Ali Ihsan Ünlü yapti. Ünlü, Müslüman toplumun, içinde bulundugu toplumla uyum içinde oldugunu, kendilerini de, bu toplumun bir parçasi olarak gördüklerini ve böyle de görülmek istediklerini belirttikten sonra, davete istirak eden konuklarina tesekkür etti.
Diger konusmacilar ise Ramazan ayinin feyiz ve bereketinden bahsederek, hosgörü ve sevginin hakim oldugu bir ortamda hep birlikte yasamak için projeler gelistirmek gerektigi vurgulandi.Dünyada basgösteren eknomik durum ve ve her gçen gün daha fazla ihityaç olan hosgörü ortamina katkida bulunulmasinin önemine degindiler daha sonra,Din Hizmetleri Atasesi Seyfi Bozkus da, gelenek haline getirdikleri iftar yemegine katilarak kendileriyle manevi atmosferi paylasan davetlilere tesekkür etti. Islam Dini nin insana verdigi degeri anlatan Bozkus,.Dostluklarin sevgi ile beslendigi bu Mübarek Ramazan ayinda gönüllerinizin sevgi ile dolup tasmasiini dilerim dedi,
Ramazan ayinda yapilan dualarin kabul edilmesini dileyerek sözlerine baslayan Vali Hauke Jagau, gençlerin ileriye yönelik elde edilen basarilarda paylari olmasi için iyi egitim almalarinin sart oldugunu söyledikten sonra, “Gelecek nesli düsünerek gelistirdigimiz projeler kapsaminda, gençlere basarili olmalari için yardimci olmak istiyoruz” dedi.
Eyalet Yabancilar Sorumlusu Gabriele Erpenbeck de, “Asagi Saksonya Eyaleti nde, eyalet ile iyi diyalog içerisinde 200 bin müslüman yasamakta, Islam Din Dersi Yuvarlak Masasi, kültür bakanligimizda bir kurulus olarak yer almaktadir. Din dersleri, okul müfredatlarinin bir parçasi olmustur.Bazi okullarda Almanca verilen Islam Din Dersleri, karsilikli tanitima etki yaptigindan dolayi uyumu kolaylastirdigini da biliyoruz” diye konustu.
Protestan Kilisesi Papazi Wolfgang Reinbald ve Yahudi Cemaati Baskani Michael Fürst yaptiklari konusmalarda, böyle manevi büyüklügü olan bir aksama farkli din mensuplarinin davet edilmesini çok anlamli bulduklarini belirterek, yapilan dualarin kabul görmesini dilediler.
Din Hizmetleri Müsaviri ve DITIB Genel Baskani Sadi Arslan da konusmasinda, DITIB teskilatinin geleneksel hale getirdigi iftar programinda Hannoverlilerle tekrar bir araya gelmekten mutlu oldugunu ifade etti. Arslan, bu yemekteki dostlugun ve sevginin kalici olmasini diledi. En büyük sevginin Allah sevgisi oldugunu ifade eden Arslan,, bütün sevgilerin onun yansimasindan ibaret oldugunu söyledi.
Baskonsolos Yardimcisi Mehmet Odabas ise konusmasinda, Türklerin 50 yillik göç tarihinde büyük basarilara imza attigini dile getirdikten sonra, bu pozitif gelismelerin gelecek için büyük isik oldugunu, bu isigin daha parlak olmasi için de, çocuklarimizin iyi egitim almalari gerektigi ifadesinde bulundu.
Iftar programi, mini bir Türk Tasavvuf Musikisi konseri ile sona erdi.

 


Iftara katilim oldukca yogundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.